Reklam
Reklam
Türkiye'de Enerji | Enerji sektörü bizden sorulur

Müşteri memnuniyeti

Kamil Şengül

Kalemi elime alıp bir şeyler yazdığımda hep anlam içermesini isterim ve yazılarımda da buna önem vermeye çalışırım, nedeni ise belki halkın sesi olur ve doğruya ulaşmasına öncülük edebilmektir.

Müşteri memnuniyeti günümüzün elzem konularından biridir ve eskiden vardı ya şimdi ne oldu?

Hepimizin dilinde aynı dert, internet pazarının büyümesiyle ve pandemi ortamınında buna destek vermesiyle görmeden, denemeden inanarak alışveriş yapar olduk.

Sanal reklamlarla, telefon mesajlarıyla maillerle, çağrı merkezleriyle tamamen güvene dayalı alışverişler birçoğunu hüsrana bırakır oldu. Satana kadar canım müşterim sattıktan sonra ara dur ki ulaşabilesin, yediğin fırçada çabası, hakem heyetleri, şikayetimvar siteleri, müşteri ilişkileri hatları, sonuç azimliysen ve bıkmaz isen sorunun çözüme kavuşmasında bir şans var gibi.!

Bu konu defalarca devletimizin gündemine gelmesine rağmen, küçücük yaptırımlarla yani göz boyayarak ve büyüyerek bu günlere geldi. Tüketici hakları dernekleri, yargı, kaymakamlık hakem heyetleri ne yapsın, kanun ne derse onu yapıyorlar. Küçücük puntolarla sayfalarca yazıları hepimiz okumadan imzalıyoruz ve sonuç gene hüsran…

Kapitalizm kazanmış oluyor…

Kaybeden ise bizler…

Yargıya taşısan, haksızlığını ispat etmek için birde para yatır, avukat tut, yıllarca bekle ve sonuç hüsran ve son kullanıcı mağdur…

Pandemi öncesi birkaç kez havalimanında yaşadığım rezilliği yazmıştım ve utanmasalar beni suçlu çıkartacaklardı. Hem en büyük havayolu şirketimiz birde biz hakkımızı arayabilirken yaşadıklarım gerçekten etik değildi. Telefonla her yere ulaşabilmemiz nedeniyle derdimizi de anlattık ama sonuç tatlıya bağlandı. Ve iç koruma mekanizması çalıştı. Yarım elma gönül alma ile konu kapandı.

Birkaç hafta önce iletişim firmalarından birisi ve bu firma Türkiye’nin ilk GSM operatörü…

Yine problem ve ardından yazılar, aramalar, şikayetler…

Sonuç biz ilgilendik ARGE’nize katkı adına bilgi verdik. Peki ne yaptınız inanın hiçbir şey yapmadılar.

Şimdi kurumsal firmalarımız içerisinde hiç doğru iş yapan, müşterilerinin dilek, şikâyet ve önerilerini dikkate alan yok mu dediğinizi duyar gibiyim.

Tabi ki de var…

Arçelik…

Müşteri memnuniyetini esas alan bir kurumumuz…

Arçelik kurumsal firma anlayışının tüm firmalara örnek olmasını diliyorum. Başarıları daim olsun ve ayaklarına taş dolaşmasın.

Müşteri memnuniyetinin satana kadar değil, sonuna kadar olduğu günler diliyorum ve devlet büyüklerimizin de konuya duyarlı olmalarını temenni ediyorum kalın sağlıcakla…

YAZARIN SON YAZILARI
Delik - 28 Ağustos 2021
Basınköy’ü anlamak - 30 Temmuz 2021
Anılarla Basınköy 3 - 30 Haziran 2021
Anılarla Basınköy 3 - 30 Mayıs 2021
Anılarla Basınköy 2 - 30 Nisan 2021
Müşteri memnuniyeti - 25 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ