Ana SayfaEKONOMİBelçika’da Maden şehri Beringen

Belçika’da Maden şehri Beringen

Türkiye’de Enerji Ekibi, Türklerin Belçika’ya ilk iş göçünde çalıştıkları ve şimdi müzeye dönüştürülen, Beringen Maden Müzesinde incelemelerde bulundu. Ekibimize madenin eski bir çalışanı olan Kadir Kısır tercümanlık yaptı.

Geçmiş yıllarda adı madencilik ile anılan Beringen şehrine Türk işçiler 1950’li yıllarda çalışmak için gelmiş. O yıldan bu yana değişik badireler atlatan maden günümüzde çalışmıyor olsa da Türk işçileri ve aileleri şehirde yoğun bir şekilde kendilerini hissettiriyorlar.

Geçmiş yıllarda işçilerin barınması için çamurdan köy evlerinin inşa edildiği maden mahallesi, bugün havuzlu, geniş bahçeli ve şömineli villaları içinde barındıran modern bir şehre dönüşmüş.

Maden yanında bulunan cadde Türk Sokağı olarak bilinirken, Antep kebapçısı, Cafe Vatan tabelalı işyerleri Beringen’de faaliyet gösteriyor.

1907 yılında çalışmaya başlayan ve 1989 yılında kapanan maden ocağı bugün müze olarak hayatını devam ettiriyor.

Soyunma dolapları koruma altına alınırken, ziyaretçilere madene nasıl indikleri ile çalışma şartları rehberler vasıtasıyla müzede anlatılıyor.

Maden de kömür haricinde bir çok değerli taşın çıktığı belirtilirken, tesis 1950’li yıllarda yarı nükleer tesis ile kendi elektriğini kendisi üretiyormuş.

Şehirde Osmanlı mimarisi ile yapılan caminin minaresi ile kilisenin aynı karede resmini almamız objektiflerimize yansıdı.

Beringen çift minareli camisinde imam evi, lokal, çay ocağı, şadırvan ve sosyal etkinlik alanıyla Müslümanlara hizmet veriyor. Türkiye’den geldiğimizi söylediğimizde bizleri çok güzel şekilde ağırlayan gurbetçilerimiz bizleri en güzel şekilde ağırladılar.

Belçika’ya yolunuz düşerse Türk şehri Beringen’e misafir olmayı unutmayın…

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

BUNLARI DA OKUYUN