Buzlar eriyor, Türkiye-BAE İşbirliği Anlaşması

3 min


Değerli dostlarım, sevgili okurlarım. resmi bir ziyaret kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Veliaht Prens Muhammed Bin Zayed Al Nahyan tarafından resmi törenle karşılandı.

Bu ziyaretten önce aslında bu hafta sizlere 6 Parti’nin yuvarlak masada toplanmasıyla ilgili bir yazımız olacaktı İnşallah birkaç gün sonra sizlerle paylaşacağız o yazımızı, “Masada masanın altında gizlenen kim ?” diye ancak bu haberin önemine binaen hemen bu konuyla ilgili bir yazı paylaşmak istedik.

Evet biliyorsunuz ki dokuz seneyi aşkın bir süredir BAE ile Türkiye arasındaki ilişkiler sıkıntılıydı. İki ülkede de karşılıklı gerginlikler yaşanmış, bunlar sosyal medyaya da yansımıştı. Türkiye’nin mesafeli tutumu olmuş olsa da BAE’nin Türkiye karşıtı tavırları daha fazlaydı.

TV’lerden dizilerimizi kaldırmışlar, hatta yasaklamışlardı. Yunanistan ile görüşmelerini, Libyada’ki darbecilere desteklerini, Türkiye aleyhine tutumlarını, sosyal medyada yürütülen Türkiye aleyhine propagandalarını bilmeyenimiz yoktur.

İşte geçtiğimiz hafta yapılan Türkiye-BAE görüşmesi ile bu sıkıntılı süreçte sona gelindiğini, artık iki ülke arasında buzların erimeye başladığını görüyoruz.

Dokuz sene sonra ilk adımlar BAE Veliat Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan tarafından atıldı ve Türkiye de buna kayıtsız kalmadı.

Elbette ki biz atalarımızdan aldığımız terbiye ile bize bir adım atana on adım gideriz ve öyle de yaptık. Uzatılan eli geri çevirmedik. Onlar da Türkiye’nin gücünü anladılar artık Türkiye’ye düşman değil dost olurlarsa kazanacaklarını anladılar.

Sosyal medyaya yansıyan haberlerden de görüyoruz ki devletler arasında dokuz yıl süren bir gerginlik yaşanmış olsa da halk arasında Türkiye’yi sevenler de oldukça fazla. Türkiye’ye duyulan bir özlem var. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tezahüratlar ve sevgi gösterileri var. Erdoğan’ın ziyareti öncesi Abu Dabi’de bulunan ülkenin en yüksek binası Burj Halifa’ya Türk bayrağı yansıtıldı, Türkçe “hoş geldiniz” yazıldı ve İstiklal Marşı çalındı. Meşhur bir Birleşik Arap Emirlikleri sanatçısı Cumhurbaşkanımızın sevdiği bir şarkıyı seslendirdi ,şarkı sonrası sokaktaki insanların Türkiye’ye karşı sevgi konuşmaları sloganları, muhabbetleri oldukça fazlaydı.

Eğer dokuz sene boyunca iki halk düşman olsaydı iki günde bu durum değişmezdi. Halklar arasında sosyal medyaya yansıyan sorunlar nedeniyle bazı gerginlikler yaşanmış olsa da onlarda bizleri seven bizlerde de onlara samimi yaklaşan pek çok insan vardı.

Evet dostlarım, Türkiye Allah izin verirse biz tahmin ediyoruz ki eskisinden çok daha iyi bir konuma gelecek.

BAE ile yapılan 13 anlaşma var bunlardan bazıları:

* Yatırım Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı,

* Medya ve İletişim Alanlarında İş Birliği Protokolü,

* Savunma Sanayii İşbirliği Toplantılarının Başlatılmasına İlişkin Niyet Mektubu,

* Kara ve Deniz Taşımacılığı Alanlarında İşbirliği Mutabakat Muhtırası,

* Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması Müzakerelerinin Başlatılmasına İlişkin Ortak Bildiri,

* Tarımsal İşbirliği Mutabakat Zaptı,

* Sanayi ve İleri Teknolojiler Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası,

* Sağlık Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası….

Ve daha bir çok alanda çeşitli anlaşmalara imza atıldı. Bunların ciddi manada ülkemize getirileri olacak.

Ayrıca Türkiye, BAE’nin 11. büyük ticaret ortağıyken BAE, Türkiye’nin ikili ticaret hacmi en yüksek olan ülkeler sıralamasında 12. sırada geliyor. Bu anlaşmaların yanı sıra “Ticaret hacminin iki katına çıkarılması hedefi” de yer aldı.

Bütün bunlar ülkemiz adına çok ciddi kazanımlardır. Milletimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Son olarak söylemeden geçemeyeceğim,Bundan bir yıl önce muhalif partilerden iktidara karşı çatlak sesler çıkıyordu “Siz BAE’yi küstürdünüz, ülkenin de zarar etmesine sebep oldunuz.” diyorlardı. Şimdi bu küslük ortadan kalktı buzlar eriyor ama muhalif partiler yine aynı çatlak seslerle “Siz tükürdüğünüzü nasıl yalarsınız?” diyorlar.

Siz bir senede nasıl böyle dönüyorsunuz yahu?

Bir öyle bir böyle işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.

Evet dostlarım tahmin ediyorum ki önümüzdeki günlerde devletimiz bir Suudi Arabistan çıkartması yapabilir.

Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerinin eskisinden daha iyi olacağına inanıyoruz. Suudi Arabistan bölgenin en önemli ülkelerinden birisi ve yakın zamanda dostluğumuzun eskisinden daha iyi olacağına inanıyoruz. Mart ayı gibi bu konuda adımlar atılmaya başlanır gibi görünüyor.

Ülkemiz adına her yararlı adım bizleri memnun etmektedir. Dilerim devlet ve millet olarak çok daha yükseklerde layık olduğumuz noktalara çıkalım.

Allah’a emanet olunuz!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir