Reklam
Reklam
Türkiye'de Enerji | Enerji sektörü bizden sorulur

Gelincik Tarlası

Cemile Dikçi

Salgın ve yeni salgınların oluşmaması için tedbirlerin arttığı bu günlerde; yenilenebilir enerjinin ülkelerin öncelikli gündemine girmiş olmasını umut ve heyecanla takip ediyorum. Türümüze milyonlarca yıldır ev sahipliği yapan dünyamız için küresel ısınma tedbirlerinden çok daha yapıcı çözümler, enerjinin yenilenebilir olmasıyla mümkün olacağını sanıyorum ki tüm dünya artık bunu öğrenmiş durumda.

Bugünlerde Belçika sokaklarında dünyanın geleceği ve salgınlar konuşulurken çözüm ve çareleri üzerine hemen her sohbet yenilenebilir enerjinin, dünyanın nefesi olacağı ortak görüşü ile nihayetleniyor.

Hükümetler ise halkın farkındalığının oluştuğu bu dönüşüm süreci için kolları sıvamış ve vakit kaybetmeksizin çözüm süreçlerini faaliyete almış durumda.

Belçika’da nükleerin yerini yenilenebilir enerjinin alması adına ciddi çalışmalar yapılıyor. Eski nükleer santrallerin kapatıldığı Belçika, enerji ihtiyacında oluşan açığı nükleer ile kapatmak yerine yenilenebilir enerji çözümlerini devreye alıyor. Hedefleri 2030 yılına kadar Belçika’nın elektriğinin yarısının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması yönünde. Hidro olmayan yenilenebilir enerjiye sahip olmak için harekete geçtiler.

2025 yılı sonunda, nükleer tesislerin emekli olması nedeniyle üretim kapasitesinin önemli bir bölümünü kaybedecek olan Belçika, 3.6 GW’lık bir elektrik açığı ile karşı karşıya kalacağını biliyor. Ülkenin yerli fosil yakıt rezervlerinin eksikliği ve neredeyse maksimum hidroelektrik potansiyeli, hidroelektrik yenilenebilir enerji kaynaklarına giderek daha fazla güvenmek zorunda kalacağı anlamına geldiğinin de farkında.

Belçika Federal Planlama Bürosu’nun hesaplamalarına göre 2040’a kadar yenilenebilir enerji, Belçika enerji bileşiminin neredeyse üçte birini temsil etmesi yönünde.

Hal böyle iken ülkemizin yenilenebilir enerji alanındaki hamlelerin ara hedef olmaktan ana hedef olması yönünde gerçekleşmesi kanaatindeyim. Gerçi Türkiye toplumu güneş panelleri, rüzgar gülleri gibi yenilenebilir enerji ile iyiden iyiye tanışmış durumda. Ülkemi en son ziyaretimde rüzgara kendini bırakan güllerin artmasına şahit olmuş ve büyük mutluluk duymuştum. Tarladaki gelincik çiçekleri gibi ışıldamaları geleceğe ektiğimiz güzel tohumlar.

Uzun soluklu bir süreç fakat bu süreci istikrarla aşabilir ve yarının dünyasının gökyüzünü çok daha parlak yapabiliriz.

YAZARIN SON YAZILARI
AB’nin enerjisi - 13 Kasım 2020
Gelincik Tarlası - 5 Ekim 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ