Ana SayfaDOĞALGAZMavi Akım Projesi’nin düşündürdükleri

Mavi Akım Projesi’nin düşündürdükleri

Dünya’da yakın tarihimizde yaşanan tüm kaosların arkasında enerji savaşlarının olduğunu hepimiz biliyoruz.

Değerli okur, bu sayımızda Fırat Gazel tarafından kaleme alınan ve Semih Sökmen’in yayına hazırladığı ‘Mavi Akım: Avrasya’da Çözümsüzlüğün Öyküsü’ kitabının kritiğini çıkararak sizler için ‘özel bir ek’ hazırladık.

Bu çalışmayı hazırlamamızda şahsıma ve ekibimize yol gösteren Sayın hocam Prof. Dr. Abdülrezak Altun’a teşekkür etmeyi de bir borç bilmekteyim.

Mavi Akım eserinin sahibi Fırat Gazel kitabı ile alakalı özel bir ek gazete çıkardığımızı öğrendiğinde mutlu olduğunu da sizlere aktarmak isterim.

Çalışmada Mavi Akım projesi ile alakalı tüm süreci infografik uygulamalarla aktardık.

Türkiye’nin en fazla gündemine oturan ancak detayları kamuoyu tarafından halen tam olarak bilinemeyen bu süreçte yaşananları bir bütün halinde özel ekimizde göreceksiniz.

Esasında detayları o zamanlar bilmememizin asıl nedeninin sürecin şeffaf olarak yürütülmemesinden kaynaklandığı bir gerçektir.

Konuya bir bütün olarak resmettiğimizi düşündüğümüz çalışmamamız,projenin evlerimize, fabrikalarımıza doğalgaz taşımaktan öte ne gibi anlamları olduğunu apaçık şu anda gün yüzüne çıkarmış durumdadır.

Mavi Akım Projesi, sadece Türkiye’nin değil, birçok ülkenin, bölgenin geleceğini çok yakınen ilgilendiren ve aynı zamanda enerji savaşlarının başladığı zamana denk gelmektedir.

Devletimizin kurumlarında, mahkemelerde, zihinlerde ve bilinmeyen birçok yerde bulunan projenin gerçeklerini yaptığı araştırmalarla ve belgelere dayandırarak kaleme alan Gazeteci Fırat Gazel’in kitabı tam anlamıyla eşsiz bir eser olarak hafızlarımızda yerini almıştır.

Mavi Akım Projesini konu alan kitap, Türkiye başta olmak üzere Rusya, İsrail, İtalya, Almanya, Avrupa Birliği, Japonya ve ABD’nin neyi amaçladıkları, niyet ve eylemleri de anlamlandırılmaya çalışmıştır.

Bizde unutulanları, proje zamanında net anlaşılamayan olanları, kargaşa, kaos, rant ve enerji savaşlarını infografik olarak resmetmeyi amaçladık.

Mavi Akım Projesi anlaşması 2022 yılında doluyor

Mavi Akım projesi, Ankara ile Moskova arasında 1997 yılında imzalanan anlaşmaya göre, 25 yıl süreyle, Türkiye’nin Rusya’dan yılda 16 milyar metre küp doğalgaz satın almasını öngörmektedir. Ve bu anlaşma önümüzdeki sene doluyor ve yeni bir anlaşma yapılıp, yapılmayacağı veya anlaşmanın eski haliyle devam edip etmeyeceği hakkında herhangi bir bilgi yok.

***

Mavi Akım projesi, 1997 yılından bu yana Türkiye ve Dünya gündeminde kalmıştır. Proje ile alakalı birçok iddialar ortaya atılmış ve bu iddialar zamanın hükümeti ANAP tarafından yalanlanmıştır. Daha sonra ise iddialar nedeniyle BOTAŞ’A emniyet güçleri tarafından baskınlar yapılarak tutuklamalar gerçekleşmiştir. Ayrıca enerji eski bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan Yüce Divan’da yargılanmıştır.

***

Mavi Akım Projesinin doğalgaz taşıyan boru hatlarının uzunluğu 1213 kilometre uzunluğunda olup, bu hattın yaklaşık 380 kilometresi deniz altından geçmektedir. Karadeniz altından geçen boru hattı dünyada bulunan en derindeki boru hattı olup, 2150 metre derinliktedir. Bu hat vesilesiyle 2002 yılı sonundan bugüne kadar Türkiye gaz almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

BUNLARI DA OKUYUN