Ana SayfaGENELİstanbul'da bisikletler görmezden geliniyor

İstanbul’da bisikletler görmezden geliniyor

İstanbul genelinde bisikletlere özel olarak ayrılmış yaklaşık 100 kilometre bisiklet yolu bulunuyor. Yetersiz olan bu yolların araçlar tarafından işgal edilmesi bisiklet sürücülerini mağdur ediyor.

Kentteki birçok bisiklet yolunun yeterli ve güvenli olmadığını belirten Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, bisiklet yoluna park eden araç sürücülerine cezai işlem uygulanmadığı sürece benzer sorunların yaşanmaya devam edeceğini söyledi.

İstanbul’da sağlıklı bir yaşam, ekonomik bir alışkanlık tesis etmek için önemi büyük olan bisiklet yollarıyla alakalı ciddi sorunlar yaşanıyor. Bazı motorlu araç sürücüleri bisikletleri görmezden gelirken, bisiklet yollarını da bilinçsizce işgal ediyorlar.

İstanbul genelinde 100 kilometre uzunluğunda olan bisiklet yollarında bulunan plastik korumalara ise araçlar tarafından zarar veriliyor. O sebeple çoğu bisiklet yolu kullanılamaz durumda.

Bisiklet sürücülerine tahsis edilen yol üzerinde seyir halinde olan bisikletlerin önüne bazen çöp konteyneri çıkarken, bazen ise araçların altında ezilme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyorlar.

İstanbul’da bisiklet kullanıcılarının ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirten Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, “Bisiklet yollarına gelişi güzel park eden araçlar var. Bisikletlere ayrılan özel yollarda bulunan plastik korumalar bisiklet yolunu kullanan kuralsız sürücüler tarafından kırılmış vaziyettedir. Bisiklet yolunda seyir eden bisiklet sürücüsünün karşısına bazen çöp konteyneri bazen de park etmiş araçlar çıkabiliyor. Bu yaşananlar bisiklet yolunun güvenli olmadığını gözler önüne seriyor. Bu sebeple yetkililerin bu sorunları çözmeleri gerekiyor. Sorunlar çözülmeden bisiklet yollarının kullanılması imkansız gözüküyor. Bu sorunların çözümü için öncelikle eğitim ardından da cezai işlemlerin ivedilikle uygulanması gerekiyor” dedi.

Bisiklet yolunu, motorlu taşıt yolundan ayıran plastik engellerin, yola park eden sürücüler tarafından kırıldığına dikkat çeken Suyabatmaz, “Aslında birçok ülkede, beton ve yüksek engeller kullanılıyor. Böylece araçlar kesinlikle bisiklet yollarına giremiyor. Bizde de öyle olması gerekiyor. Bu şekilde küçük plastik engellerle, eğitimsiz sürücülerimizi maalesef eğitmemiz çok mümkün görünmüyor” diye konuştu.

İstanbul genelindeki birçok bisiklet yollarının yeterli ve güvenli olmadığının altını çizen Suyabatmaz, “Bisiklet sağlık ve ekonomi için bir ihtiyaçtır. Ülkemiz için büyük bir ekonomik kazançtır. Ulaşım için kullanılan petrol adına milyarlarca dolar harcıyoruz. Bisiklet kullanımının artırılması demek bu milyarlarca doların azalması demek ve böylelikle ekonomimize ciddi katkı sağlanacaktır. Bazı kişiler için ulaşım masrafı ayda bin lirayı buluyor. İşe, okula, pazara, camiye giderken bisikletle bedava ulaşım yapma imkanımız var. Yeter ki güvenli bisiklet yolları olsun ve sürücüler bisikletlilere saygı göstersin” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

BUNLARI DA OKUYUN