Ana SayfaGENELAvrupalılar Türkleri neden sevmez?

Avrupalılar Türkleri neden sevmez?

Çok değerli dostlarım ve okuyucularım, sizlere Alman asıllı bir profesör’ün sözlerini aktaracağım.

Alman asıllı Prof. Fritz Neumark öğrencileriyle Boğaziçi’nde geziye çıkar. Bu gezi İstanbul Üniversitesi’nce düzenlenen bir gezidir. Gezi esnasında bir öğrencinin sormuş olduğu “Hocam Avrupalılar bizi neden sevmez?” sualine Hoca şu cevabı verir; “Çok samimi olarak itiraf edeyim ki Avrupalı Türkleri sevmez ve sevmesi de mümkün değildir. Asırlardır kilisenin Türk ve islam düşmanlığı Hristayanlar’ın hücrelerine sinmiştir.

Sebeplerine gelince;

1- Müslüman olduğunuz için sevmezler. Ama ola ki laik olmak şöyle dursun Hristiyan olsanız da size düşman olarak bakmaya devam ederler.

2- Sizler farkında değilsiniz ama onlar şu gerçeğin farkındalar; Tarihten Türkler çıkarılırsa ortada tarih kalmaz. Osmanlı arşivi tam olarak ortaya çıkarsa bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekir.

3- Avrupa’nın pazarı idiniz, şimdi Avrupa’yı pazar yapmaya başladınız.

4- En az 400 yıl Avrupa’da ensemizde at koşturdunuz.

5- Selçuklular Anadolu’yu, Osmanlılar ise Orta Avrupa ve Balkanlar’ı haçlı ordularına mezar ettiler.

6- Osmanlılar Orta Avrupa’ya gelmemiş olsalardı bugün Bosna, Kosova, Arnavutluk, Balkan ülkeleri Hıristiyan kalacaktı.

7- Sizi silah ile yenemeyenler sizleri kendilerine benzeterek hakimiyet sağladılar. Önce giyimimizden hayat tarzına kadar ahlaki değerlerimizi yıpratmaya başladılar. Sonra da kendi içinizde sizi bölmeye başladılar.

8- Selçuklu ve bilhassa Osmanlı İslamiyet uğruna her şeyini feda etmeseydi İslamiyet bugün belki sadece Hicaz’da varlığını devam ettirebilirdi. Kaldı ki vahhabiliği kuranlar da İngiliz Dominyon Bakanlığının adamlarıdır. Batı her yerde İslamiyetçi sapık inançlara kanalize etti. Ama Osmanlı Asr-ı Saadet’i devam etti. İfade ettiğim sebeplerden kilise size kin kusmaktadır.

9- Ben Türkiye’ye geldiğimde iki üniversiteniz vardı, şimdi sayısını bilmiyorum, neredeyse her ilde var. Osmanlı zamanında ise şehirlerde medreseler vardı. Tarihinize bir bakın, arşivler yazıyor. İlim tedrisat vardı, çoğunuz Osmanlı’nın yaptığı denizaltıyı bilmiyorsunuz ama Avrupa bunu biliyor.

10- Sizler gerçek hürriyetinize, kimliğinize döndüğünüz zaman Avrupa’nın refahı ve medeniyeti yıkılır. Sizler bizim korkulu rüyalarımızdınız. Ama bu şartlarda çok zor.

Son olarak unutmayın Osmanlı’nın iki sultanı Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur.Biri İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmed Han, diğeri Kanuni Sultan Süleyman Han’dır.”

Ord. Prof. Fritz Neumark (1900-1991) 1936’da Hitler Almanya’sından kaçarak Türkiye’ye gelmiş ve İstanbul Üniversitesi iktisat ve hukuk fakültelerinde dersler vermiştir.

Alman Hoca bizi ne güzel analiz etmiş ve dürüstçe Avrupalıların endişelerini dile getirmiş. Oysa günümüzde hala Selçuklu’ya, Osmanlı’ya hakaret eden Müslüman kimliği taşıyan vatandaşlarımız hatta siyasilerimiz var. İnşallah bu Alman Hoca’nın analizleri Osmanlı düşmanlığı yapanlara biraz olsun ders olur.

Sizleri Alman Hoca’nın sözlerini düşünmeye bırakıyorum.

Tabi tüm tespitlerine katılmıyoruz. Şöyle ki; “Osmanlı tekrar kuvvetlenince batı medeniyeti çökecek.. Fatih korkulu rüya..” Peki ama bunlar neye göre? Batıda medeniyet mi çökecek, insansız sistemler mi? Demokrasiyi perde yapmış oligarşi mi? Yoksa Üniversiteniz mi çökecek? Ar-Ge merkezleri mi kapanacak? Tarih de kaç kütüphane yaktık? Kaç müzenin içini boşalttık ki? Asla ve kat’a. Bunu söylemek çok zalimce olur. İstanbul’un fethi batı da çağ açıp, çağ kapatıp Rönesans’ı doğurmadı mı.? Şeytanın entrika yuvasına dönmüş İstanbul ilim ile tanışmadı mı? Türklerin Avrupa’daki izleri maalesef ihmal edilen çalışmalardan biri. Endülüs etkileri hâlâ dimdik ayakta. Avarlar 300 sene var oldu Avrupa’da. Macaristan da bir çok Atilla ismi var. Balkanlar da on binlerce eser bıraktık. Bunlar kime korkulu rüya olabilir?

Osmanli beşeriyetin geleceği (İngiliz tarihçi Toynbee) – Osmanli gitti huzur bitti (İsveç eski başbakanı) – Osmanlı ihya etti imha etmedi (Hırvat tarihçi)

Bunları da gözden kaçırmamak lazım.

Bu yazımdaki bazı notlarım için Sayın Raşid Er’in Türklere Karşı Haçlı Seferleri kitabından da alıntılar yaparak istifade ettik.

Allah’a emanet olunuz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

BUNLARI DA OKUYUN