Bizi takip edin

DOĞALGAZ

Petrol ile yeni bir çağ açacağız

Sevgili Enerji Dünyası okurları; bu sayımızda sizlere hepimizin bildiği ama arka planında ne tür oyunların, atraksiyonların, siyasi ve ekonomik ilişkilerin olduğu meçhul bulunan petrol ve doğalgaz ile ilgili konuları kaleme almaya çalışacağım. Eminim ki! Türkiye’nin dünden bugüne petrol gerçeğiyle ilgili sizlerle paylaşacağım bilgi ve olaylar ilginizi çekecektir.

Devletlerin sınırları petrol ile belirlenmiştir

Petrol ve doğalgaz günümüz yaşamının en vazgeçilmez parçası olmaya devam etmektedir. Petrol uzun yıllardır süre gelen enerji alanındaki hâkimiyetlerini sürdürmekte ve yakın gelecekte de sürdürmeye devam edeceği kesin olarak gözükmektedir. Osmanlı imparatorluğunun bitişiyle başlayan süreçte ve 1. Dünya Savaşı sonrası, devletlerin sınırlarının belirlenmesinde bile en temel belirleyici değer “petrol olmuştur. O yıllarda temelleri atılan enerji ekonomisinde günümüzde bile “petrol hakimiyeti” tartışmasız devam etmektedir.

Türkiye kuruluşundan bu yana petrolde ve son çeyrek yüzyılda kullanımı gittikçe artan doğalgazda maalesef kendi kendine yeterlik boyutunu bir türlü kazanamamıştır. Petrolle ilgili milli şirketimiz TPAO üretim kapasitesi olarak, ülke tüketimini karşılamada hiçbir zaman % 20’leri aşamamıştır. Özellikle 1950’lerden sonra dış ticaret açıklarının ana parametresi petrole olan bağımlılık olmuş son çeyrek yüzyılda ise buna doğalgaz da eklenmiştir.

Türkiye petrol konusunda bağımsız hareket edememiştir

Türkiye petrol konusunda 2000’li yıllara kadar, pek de bağımsız hareket edememiş ve petrol arama ve sondaj stratejisinde çok uluslu petrol şirketlerinin dışsal baskısına boyun eğmek zorunda kalmıştır. Bu şirketlerin, piyasa, plan ve projeksiyonlarında Türkiye’nin petrol tüketimi hep büyük bir alan teşkil etmiş olup, ülkedeki petrol üretimi bu denklemde hep “belirlenmiş sabit bir miktar”dan öteye geçirtilmemiştir. Durumun böyle devam etmesi içinde; uluslararası petrol şirketlerince her türlü “lobi” faaliyeti gerek ekonomik gerek yasal ve gerekse de gayri meşru şekilde durmaksızın süre gelmiş ve amacına da ulaşmıştır.

Türkler dışa bağımlı olmaya mecbur edilmiştir

Bir ülke için en hayati ve stratejik ihtiyaç olan petrol konusunda ülkemiz; akla gelen her tür ulusal ve uluslararası atraksiyonlarla “dışa bağımlı” olmaya maalesef ki mecbur kalmıştır. Türkiye’de yıllarca aynı petrol yasası uygulana gelmiş ve bu yasanın değişmesi konusunda hükümetler ve siyasi-bürokratik iradeler hiçbir şey yapamamış ya da yapma isteği her türlü engelleme enstrümanları kullanılarak engellenmiştir.

Türkiye de petrol arama ve çıkarma çabalarına engel olmaya çalıştılar

Çünkü 2013 yılının Mayıs ayının son haftası yapılan meclis görüşmelerinde petrol ile ilgili yasa değişikliğine taraf olanların kimi medya veya siyasi grup tarafından neredeyse, “Amerikan uşaklığı ve vatana ihanet” suçlaması ile muhatap olmaları, bu alandaki global “ekonomik tetikçilerin” ne derece etkin olduğunu göstermektedir. 

29 Mayıs 2013 gecesi petrol umudumuzu gerçekleştirecek fitil TBMM’de ateşlendi

Ama tüm bunlara rağmen 29 Mayıs 2013 gecesi her tür engelleme ve lobi faaliyetlerine rağmen çıkan petrol yasası ülkemizde petrol arama ve sondajı için çok ciddi bir süreci başlattı. 2002 yılından bu yana ekonomideki dışa ve dış ekonomik organizasyonlara bağımlılık azaldıkça petrol konusunda da “milli refleks ve inisiyatif” artmış ve TPAO’nun bütçesi birkaç kat artırılmıştır. Bu bağlamda da yeni arama ve bunun sonucu açılan kuyu sayısında çok ciddi artış ortaya çıkmıştır.

Yorum Bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DOĞALGAZ

Enerya, Antalya’da 115 Mahalleye Doğal Gaz Ulaştırıyor

Doğal gaz, kullanıcılarına konfor sunması ve bütçe dostu olması sebebiyle her geçen gün daha çok tercih edilirken Enerya Enerji, doğal gaz konforunu ve ekonomik faydalarını abonelerle buluşturmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Antalya’da 2010 yılında faaliyetlerine başlayan ve bugün 115 mahallede doğal gazı tüketici ile buluşturan Enerya, bölgedeki yatırımlarını artırarak, ‘doğal gazsız ev kalmayacak’ anlayışıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Ilıman iklimin hâkim olduğu Antalya’da kullanıcılar doğal gaz konforunu yaşadıkça doğal gaza geçiş oranları da yükselmeye devam ediyor.

Şehirde, 191 binin üzerinde kullanıcı klimadan doğal gaza geçerek doğal gaz konforunu yaşamaya başlarken, abone sayısı da hızla artmayı sürdürüyor.

Çalışmaların hızla devam ettiği Antalya’da yeni mahalleler de yıl sonuna kadar doğal gaz kullanmaya başlayabilecek. Doğal gazın kullanıldığı alanlarda sıcaklık ayarı yapılabilir.

Böylece aşırı sıcak veya aşırı soğuk olma durumu ortadan kaldırılır, kullanılan miktarda doğalgaz harcanır ve herhangi bir ısı kaybı yaşanmaz.

Okumaya Devam Et

DOĞALGAZ

Rus Gazının Avrupa’ya Sevkiyatı Azalmaya Devam Ediyor

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda 3 ay geride kalırken, Rus doğal gazının Avrupa’ya sevkiyatı da savaşın ilk dönemlerindeki artışa rağmen son bir haftada yaklaşık yüzde 50 azaldı.

Gazprom’un Ukrayna üzerinden Avrupa Birliği’ne (AB) günlük doğal gaz sevkiyatı 1 Ocak itibarıyla 74,4 milyon metreküp düzeyindeyken, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başladığı 24 Şubat’tan itibaren Avrupa’ya gaz akışında artış yaşanmıştı. Söz konusu tarihlerden itibaren gaz akışında önemli bir değişiklik yaşanmazken, sevkiyatlar 10 Mayıs’a kadar günlük 100 ila 110 milyon metreküp düzeyinde gerçekleşti. 10 Mayıs’ta ise bu miktar 96 milyon metreküp seviyesindeydi.

Gazprom Temsilcisi Sergey Kupriyanov, yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın, Sohranovka adlı doğal gaz dağıtım noktasından Rus gazı alımını durduracağına yönelik bilgilendirildiklerini söyledi.

Gelişmenin ertesi günü 11 Mayıs’ta şirketin Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderdiği doğal gaz miktarı yüzde 25 azalarak 72 milyon metreküpe indi.

Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde bulunan ve günlük yaklaşık 30 milyon metreküp doğal gaz sevkiyat kapasitesine sahip Sohranovka üzerinden Avrupa’ya gönderdiği gazın yüzde 30’unu sevk ediyordu.

Ukrayna üzerinden Rus gazı alan ülkeler arasında Avusturya, Slovakya, Moldova, Romanya, İtalya ve Çekya bulunuyor.

Polonya’ya sevkiyatlar durdu

Rus gazının sevkiyatlarında yaşanan başka bir gelişme de 12 Mayıs’ta Gazprom’un, Avrupa’ya Rus doğal gazı taşıyan Yamal-Avrupa boru hattının Polonya kısmını artık kullanmayacağını bildirmesi oldu.

Yamal-Avrupa boru hattı, Ukrayna’daki boru hatları ve Kuzey Akım boru hattının yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor. Şirketin Avrupa’ya Ukrayna üzerinden doğal gaz sevkiyatı, bu gelişmeye rağmen takip eden günlerde de gerilemeye devam etti. Gazprom, dün Ukrayna üzerinden 49,3 milyon metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirdi.

Avrupa’nın doğal gazda Rusya’ya bağımlılığı yüksek seviyede

Avrupa, tükettiği doğal gazın yaklaşık yüzde 40’ını, yani 175 milyar metreküpünü Rusya’dan ithal ediyor. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla AB ülkelerinin Rusya’ya yönelik kapsamlı yaptırımlar uygulaması, Gazprom’un sevkiyatını azaltacağı veya Ukrayna’daki boru hatlarında sorunlar yaşanabileceği endişelerini beraberinde getirmişti.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören haziran vadeli kontratların fiyatı ise megavatsaat başına 94,18 avrodan işlem görüyor.

Öte yandan, başta Almanya olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesi, Rus gazı ithalatını orta vadede azaltmak istediklerini duyurmuştu.

Gazprom ise Rusya’nın doğal gazda duyurduğu rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz sevkiyatını 27 Nisan itibarıyla tümüyle durdurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, rubleyle ödeme sistemine uymamaları halinde, diğer Avrupa ülkelerine de sevkiyatların duracağını söylemişti.

Petrolde de ana tedarikçi Rusya

Avrupa’nın petrol ithalatında en büyük tedarikçi olarak yine Rusya ön plana çıkıyor.

Rusya, 2020’de toplam 440 milyon ton petrol ithal eden Avrupa’ya 113 milyon ton petrol satmıştı.

AB yetkililerinin Rusya’ya yönelik olarak şu ana kadar açıkladıkları yaptırımlarda enerji ihracatına kısıtlamalardan uzak durulması dikkati çekiyor.

Öte yandan ABD, Rusya’dan petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz ve kömürün ithalatını yasaklamış, İngiltere de 2022’nin sonuna kadar Rus petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını aşamalı olarak durduracağını açıklamıştı. AB ise Rus petrolüne yönelik ambargo uygulama isteğini duyurmuş ama Birlik içinde Macaristan gibi ülkeler bu adıma yoğun bağımlılıklarından dolayı karşı çıkıyor.

Okumaya Devam Et

DOĞALGAZ

Doğalgaz Konforuna Ulaşmak Artık Çok Kolay

Enerya, faaliyet gösterdiği 10 ilde hayata geçirdiği kampanyayla 31 Mayıs’a kadar doğal gaz bağlantı bedeline 9 taksit avantajı sunuyor.

2003’ten beri doğal gaz dağıtımında kesintisiz hizmet sağlamaya devam eden Enerya Enerji, doğal gaza geçişi kolaylaştıran kampanyaları tüketici ile buluşturmaya devam ediyor.

Türkiye’nin en yaygın 2’nci özel dağıtım şirketi olan Enerya Enerji, doğal gaz kullanımını kolaylaştıran adımlar atmaya devam ediyor.

10 ilde, 30 yıl süreyle doğal gaz dağıtım lisansına sahip olup, 1 milyon 600 binden fazla aboneye hizmet sunan şirket, doğal gaz konforunu abonelerine ulaştırmayı sürdürüyor. Isınmanın hem en güvenli hem de en sağlıklı yolunu sunan doğal gaz, tüketiciler tarafından en çok tercih edilen yakıtlar arasında yer alıyor.

Doğal gaza geçişi kolaylastıran Enerya, faaliyet gösterdiği 10 ilde, abonelik başlangıcında bir defaya mahsus ödenen doğal gaz bağlantı bedeline 9 taksit avantajı sunuyor.

Kampanyadan faydalanarak doğal gazın konforunun tadını çıkarmak için son gün ise 31 Mayıs. Tüketici dostu bir yakıt olan doğal gaz, verimli bir yakıt olması sebebiyle alternatif ısınma yöntemlerine göre tasarruf sağlıyor. Ev ekonomisine katkı sağlayan doğal gaz, tüm dünyada en güvenli yakıt olarak kabul ediliyor. Yandığında kurum ve duman gibi atıklar ortaya çıkarmıyor.

Okumaya Devam Et