Bizi takip edin

DİJİTAL

2022 İş Dünyasında Dijital Dönüşümün Yılı Olacak

Dijitalleşme, firmaların üretim yöntemleri, müşteri beklentileri ve iş yapış süreçlerini dönüştürerek değiştirdi. Bu dönüşüm sayesinde üretimden, pazarlamaya dayanan hizmet yolculuğumuz zamandan ve mekandan bağımsız aksiyon alma kabiliyetlerimizle birlikte büyük kazanımlar elde etti.

Markalar dijital dönüşümün neresinde

Dijital dönüşüme katkılarda bulunan yazılım ve teknoloji firması Dijital Gen olarak; iş hayatını kolaylaştıran yazılım ürünlerimiz ve hizmetlerimizle verimliliği arttırmayı hedefliyoruz. Ardından gelecek dönüşümle birlikte şirketler yeni ve hızla gelişen teknolojinin olanaklarını kullanarak stratejilerini geliştirmeli ve gerekli operasyonel süreçlerini maksimum verimlilikle geçirmelidirler.

Bu dönüşümün farkını anlayan ve dijital büyümeyi hedef haline getiren markalar ihtiyaç duydukları doğru teknolojik çözümleri süreçlerle harmanlayarak yeni iş modelleri geliştiriyor. Böylece mevcut pazarda dijital dönüşüme yön veren markalardan biri haline gelerek öncü olmayı başarıyorlar.

Dijitalleşme yaşam biçimi haline gelecek!

Teknoloji hizmetleri ve yazılım ürünleri ile iş yapış biçimlerini değiştirmeyi amaç edinen Dijital Gen, geliştirdiği çözümlerle markaların tam dijitalleşmesini destekliyor. Bu süreçte istikrarlı davranan markalar ise şirket kültürünü besleyerek dijitalleşmeyi yaşayış biçimleri haline getiriyor.

Dijital Gen’in geliştirdiği teknolojik çözümler tam da burada devreye giriyor. İş hayatını kolaylaştıran yazılım ve teknoloji hizmetleri konusuda hızla yol alan markalardan biri olarak Dijital Gen’in geliştirdiği özel ürün ve hizmetler ise şu şekilde; Yapay zeka çözümleri, 3D Hologram Fan teknolojisi, VR & AR çözümleri, E-Gen (Mobil E-Ticaret), Gen2B (Bayi Yönetim Sistemi), GenBot (Online Sorgu), GenPort (Anlık Bilgi ve Raporlama), GenPoint (Saha İş Takip), GenCheck (Anlık Süreç Takip) ve GenWarn (Uyarı ve Öneri)

Yorum Bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİJİTAL

Cisco Kurumsal ve Ticari Segmentler Alanındaki Hedefini Büyüttü

Cisco Türkiye, teknoloji sektöründe 20 yılı aşkın sürelik tecrübeye sahip Nevcihan Matur’u bünyesine kattı. Matur, Cisco Türkiye’de Özel Sektör altında yer alan Kurumsal ve Ticari Segmentlerin Satış Müdürü olarak görev yapacak. Bu atamayla Cisco Türkiye, sektörlerdeki dijitalleşme ivmesini de arkasına alarak özel sektördeki hedeflerini büyüttü.

Dünyanın lider ağ ve sistem çözümleri firması Cisco’nun Türkiye’de tecrübeli bir yöneticiyi daha bünyesine kattı. Cisco tarafından yapılan açıklamaya göre Nevcihan Matur, Cisco Türkiye’de Özel Sektör Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. Son olarak Dell bünyesinde Veri Merkezi İş Birimi Ülke Satış Direktörlüğü yapan Nevcihan Matur, 20 yılı aşan kariyerinde teknoloji alanında dünyanın önde gelen şirketlerinde çalıştı.

Xerox, IBM, HPE ve Dell gibi şirketlerde geçen başarılı çalışma hayatında Nevcihan Matur, özellikle pazarlama, müşteri deneyimi, iş geliştirme, pazar stratejileri ve uygulamaları, dijital dönüşüm gibi kritik alanlarda çalışmıştır. Yine önceki görevlerinde Bulut, DevOps ve Otomasyon ihtiyaçları kapsamında kurumsal müşterilerin hizmet ve yazılım projelerine büyük katkı sağlayan Matur, Türkiye dışında Gelişmekte olan Afrika Bölgesi bölgesinde de başarılı projeler gerçekleştirmiştir.

Elektronik Mühendisliği yüksek lisans derecesine sahip Nevcihan Matur “Bulut ve güvenlik sistemleri, görüntülü arama hizmetleri, uçtan uca ağ çözümleri ve güvenliği, müşteri deneyimi gibi konularda alanında dünya lideri olan bir markaya katılmaktan dolayı çok mutluyum. Uzun yıllardır farklı görevlerde edindiğim tecrübelerimi Cisco Türkiye’nin gücüyle ve tecrübesiyle daha da ileri taşıma fırsatı beni son derece heyecanlandırıyor” dedi.

Okumaya Devam Et

DİJİTAL

Akıllı şehir yolculuğu; “ARUP”

Hedefler ve değerler yapılan her şeyin temelini oluşturur… İklim değişikliği, nüfus artışı, demografik değişim, kentleşme ve kaynakların tükenmesinin zorlukları, dünyanın büyük şehirlerinin önümüzdeki yıllarda hayatta kalmak ve gelişmek için uyum sağlaması gerektiği anlamına geliyor.

Büyüyen şehirlerin başkanları için yaşam standartlarını yükseltirken, aynı zamanda emisyonları düşürmek ve şehirde ekonomik başarı elde edebilmek muazzam bir zorluk teşkil ediyor. Bununla birlikte, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT), bir türlü enerjiye doymayan şehirlerin geleceğin düşük karbonlu “akıllı şehirlerine” dönüştürülmesine de yardımcı olabilir.

Bu nedenle, teknolojinin geleceğin şehirlerini yaratmada ne kadar rol alabileceğine dair artan bir merak var. Arup, çalıştıkları şehir yöneticilerinin “akıllanmaya ne kadar yatırım yapacaklarını ve şehirlerini akıllandırarak ne kadar değer katabileceklerini” tanımlamalarına yardımcı oluyor. Çünkü, şimdiye kadar, çok az şehir “akıllı şehir” olma fırsatını kavramış durumda.

Akıllı Şehir etrafında şekillenen disiplinler arası yaklaşım

Arup 70 yıldır dünyanın 34 ülkesindeki 89 ofiste, 14 bin teknik personelin çalıştığı, bugüne dek yaklaşık 11 bin projede aktif görev almış küresel bazda tasarım, mühendislik ve iş hizmetleri sunan bir vakıf şirketi. 1982’den beri Türkiye’de olan Arup Mühendislik, İstanbul ve Ankara ofislerinde 1990 yılından bu yana aralıksız hizmet veriyor.

Globalde dikkate değer projelerinden bazıları, Sydney Opera Binası, Pekin’deki CCTV Merkez Binası, Singapur’daki Marina Bay binaları, Münih Allianz Arena, Pekin olimpiyatlarının nişanesi sayılan Kuş Kafesi Stadyumu ve Londra Milenyum Köprüsü.

Arup’un ülkemizde aktif dahil olduğu projeler de göz dolduruyor. Bunlardan bazıları Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Teknopark İstanbul 2029 Masterplanı, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Kanyon AVM, İstanbul Havalimanı, metro dahil olmak üzere pekçok raylı sistem projesi, Forum İstanbul AVM, Finansbank Kristal Kule, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (İTEP).

1895’te doğan kurucusu Ove Arup’un 1970’te kaleme aldığı “Bütüncül Tasarım” ilkesi firmanın doğası, değerleri ve geleceği üzerine izler taşıyor: “Tasarım kararları bütünsel olarak değerlendirilerek, işin tümüne organize olmuş yetkin bir ekip tarafından belirlenen önceliklere göre tasarlanarak entegre edilmesidir. Bu pratikte hiç veya nadiren ulaşılabilecek bir ideal olmasına rağmen, sanatsal bütünlük ve mükemmellik buna bağlı olduğu için çaba göstermeye değer bir idealdir. Kendi iyiliğimiz için mükemmeliyetin getirdiği bir tekniğe ihtiyacımız vardır.”

Arup çalışanları, tarihsel ayrıntıların ötesine baktığımızda, daha iyi bir dünyayı şekillendirmek için ilham verici bu konuşmada belirtilen amaçların peşinden gitmeye devam ediyor.

Ayda yürüyen astronotlardan daha çok bilineni Neil Armstrong şöyle demişti: “Yeryüzü bize ait değil. Bizler Yeryüzü’ne aitiz.” Gerçekten günümüzde bildiğimiz tek yaşam alanımız olan bu gezegenimizin ve şehirlerimizin daha sürdürülebilir yaşam alanları olabilmesi, sadece belediye başkanlarına veya yerel yönetimlerdeki yetkililere bağlı olamaz. Tasarımcılar ve mühendisler, daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için ulaşım, enerji ve su altyapısı etrafında yeni fikirler geliştirerek tartışmaya önemli bir katkıda bulunabilirler.

SONUÇ:

Arup 2010 yılından itibaren tasarım ile dijitalleşmeye ve akıllı şehir literatürüne katkılarıyla bilinen bir firma. Yapı Bilgi Modellemesi yani BIM deneyimi en yüksek olan şirketlerden biri olarak tanınıyor, bu da kentsel ölçekte yapılan çalışmaların dijital ikizinin(*) hazırlanması ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) ile Şehir Bilgi Modellemesi’ni (CIS) kolaylaştırıyor. Blokzincir teknolojilerinin binalara uygulanmasından, dijital ikiz teknolojisinin insan odaklı havaalanı tasarımında kullanılmasına, yine dijital ikizin tahminsel bakım için kullanılmasına kadar, kendi deneyimlerinden yola çıkarak oluşturdukları pek çok araştırma ve yayına sahip. Bunun için arup web sayfasını ziyaret etmenizi öneririm. Bunun haricinde tasarım ile ilgilenen okuyucularıma Cities Alive serisini de tavsiye ediyorum. Şehirlerimizin daha kapsayıcı, yaşlı dostu, yaya dostu ya da çocuk dostu şehirler olabilmesi için güzel ipuçları var.

Okumaya Devam Et

DİJİTAL

Akıllı şehir yolculuğu; ‘Denizli’

Teknolojinin hızla geliştiği Dünyada ve Ülkemizde bilginin varlığı ve güvenilirliği gelişme hızıyla orantılı olarak önem kazanmıştır/kazanmaya devam edecektir. Bu açıdan bakıldığında günlük hayat sürecinde her alanda üretilen büyük yoğunluktaki verinin güncel ve anlamlandırılabilir olması durumunda yapılan derlemelerle bilgiye dönüştürülmesi ile hayatımıza fayda sağlandığı ve bu bilgilere erişerek kullanan bizlerinde bilgi toplumunu oluşturduğu gerçeği göz önüne alınırsa, “Enerji, Sağlık, Ulaşım, Çevre, Altyapı, Yönetim ve birçok alanda geliştirilen uygulamaların bürokratik işlemleri hızlandırıp, hizmeti daha güvenli hale getirdiği gibi hayatımızı da kolaylaştırdığı da” gözardı edilemez.

Bütün bunlar dikkate alınarak günümüzde gelinen noktanın oluşturulan tüm sistemlerin konumla ilişkilendirilmesi ve analiz edilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmasından yola çıkıldığında, bu kapsamda Coğrafi Bilgi Sistemlerinin öneminin tüm dünyada daha da ön plana çıktığı gözlemlenmektedir. Bu da bir başka gerçeği ortaya koymaktadır, bugün tüm Dünyada ve Ülkemizde gündemde olan akıllı şehirlerin oluşumunda CBS’nin rolünün çok büyük olduğu gerçeğini. Kurumlar arası veri paylaşımının, sistemlerin sürekli güncel tutulmasının, mükerrer verilerin oluşturulmamasına özen gösterilmesinin akıllı şehir uygulamalarının sağlıklı işlemesinde vazgeçilmez unsurlar olduğu da bir başka önemli gerçek.

Denizli Büyükşehir Belediyesi akıllı şehirlerin oluşumunda CBS’nin rolünün büyük olduğu bilinciyle 2009 yılından bu yana Coğrafi Bilgi Sistemi çalışmalarını niteliklendirerek, bu kapsamda birim kurmuş ve ihtiyaç duyulan tüm harita altlıklarını kendi ekibiyle oluşturmuştur. Konusunda uzman teknik personellerden oluşan ekip, sorumluluk alanının imar planlarını, mülkiyet haritalarını, adres sistemini sayısallaştırmış ve temin edilen uydu ve ortofoto görüntüler ile ilişkilendirerek çalışmalara altlık teşkil edecek CBS altyapısı oluşturulmuştur.

Geliştirilen tüm sistemlerde verinin mükerrerliğinin önlenmesi, birbirini besleyen otomasyonel sistemlerin kurulması öncelikli olup, Güvenlik, Güncellik, Görsellik ve Genellik ilkeleri benimsenmektedir.

Belediye tarafından geliştirilen uygulamaların büyük bölümü kendi teknik personelleri tarafından geliştirilmektedir.

Ayrıca adres bilgi sisteminin konumla ilişkilendirilmesine yönelik Ulusal ölçekte yürütülen Mekânsal Adrese Kayıt Sistemi (MAKS) yaygınlaştırma projesi çalışmaları Belediye ile koordineli olarak ilde devam etmektedir.

Konuşmacı olarak katıldığı, gazeteci Okan Müderrisoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Yenilikçi Yerel Politikalarla Dönüşen Şehirlerimiz” panelinde Denizli’nin kendi içinde çok özel şeyleri barındıran güzel bir şehir olduğunu belirten Başkan Osman Zolan, “Denizli üreten, çalışan ve çalışkan bir şehirdir. İhracat rakamlarına baktığımızda Türkiye’de ilk 9’da olan bir şehir. Denizli turizm şehridir, il bazında gelen turist anlamında Türkiye’deki 5. şehirdir. 2,5 milyonun üzerinde yurtdışından ziyaretçi gelir. Tropikal meyveler dışında her ürünün üretildiği bir şehirdir Denizli. Tarım anlamında çok güçlü bir şehir. Ürün bazında pek çok üründe üretimde ilk üçte yer almaktadır. Denizli sanayisi, turizmi, tarımıyla güzel bir şehirdir. Çalışkan insanların olduğu, milletine bağlı bir şehirdir Denizli” dedi.

Özel de; 2018’de 81 il ve 53 ilçe kapsamında ve Ağustos 2020 “AKILLI ŞEHİRLER YOLCULUĞU” Projesi kapsamında “2 KEZ” ziyaret ettiğim Denizli Büyükşehir Belediyesi için; “Akıllı Şehir felsefesine inanarak, bu kapsamda altyapıyı dikkate alarak geliştirmişler. Canlı mutluluğu odaklı çalışmalar yapılmış. Yapılan uygulamalar verimli şekilde kullanılırken bu kapsamda nasıl geliştirilebilir diye çok çalışan ve üreten bir Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibi var.” diyebilirim.

Buradan yola çıkarak şu irdelemeyi yapmakta önemli: Burada bir ekip var. Kendilerini teknolojinin gelişiminden faydalanmaya ve fayda sağlamaya adamış bir ekiple Denizli BŞB akıllı şehir yolculuğunda yol almış/almaya ve başarmaya devam ediyor. Ancak bu vb. doğru planlanmış akıllı şehir oluşumlarında başarıya giden akıllı şehir yol haritaları oluştururken ve bu haritaları akıllı şehir yolculuğu yapmak isteyenlerin faydasına sunarken, donanım ve yazılım sektörlerinin geldiği noktaya baktığımızda ağ yönetiminde, siber güvenlikte, büyük verinin analizinde, yapay zekanın önemi vb. birçok konuda eğitimli Bilgi Teknolojileri Uzmanı’nın Belediye Personeli olması akıllı şehir projelerinin geliştirilmesinde dışa bağımlılığı azaltacağı gibi, şehri bilenler tarafından geliştirildiği/geliştirileceği için bu projelerin şehir paydaşları tarafından daha iyi benimsenmesinin de yolunu açacaktır.

Okumaya Devam Et