Ana SayfaEKONOMİYatırımcılar GES ile kendi enerjisini kendisi üretecek

Yatırımcılar GES ile kendi enerjisini kendisi üretecek

Türkiye’de çatı denildiği zaman akla ilk gelen şeyin güneş paneli olması için projeler geliştirdiklerini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Çatı ve cephe uygulamalarıyla kendi enerjisini kendisi üreten yatırımcıların artması konusunda çalışmalar yapıyoruz“ dedi.

Fatih Dönmez, güneş enerjisinde çatı ve cephe uygulamalarıyla kendi elektriğini üreten bir yatırımcı profili geliştirmek istediklerini belirterek, “Hedefimiz, Türkiye’de çatı denildiğinde akla ilk gelen şeyin güneş paneli olması. Üretimin her alanında bu düşüncenin yerleştirilmesini arzuluyoruz” diyerek konuştu.

Üretimin her alanında Güneş panelinin kullanılmasının gerekli olduğu bilinciyle hareket etmenin gerekli olduğunu vurgulayan Dönmez, “Yeni Tip Koronavirüs salgını döneminde yerli ve yenilenebilir enerjideki üretim rakamları sevindirici oranlara ulaşmıştır. Son 20 yılda aylık bazda en yüksek değerleri yakaladık” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Salgın döneminde yerli ve yenilenebilir enerjideki üretim rakamlarının sevindirici olduğuna dikkat çeken Dönmez, “Elektrik üretiminde yerli oran geçtiğimiz aylarda artış göstermiştir. Bu değerler 2000’den bu yana aylık bazda en yüksek değerler olarak kayda geçti” diyerek gelecekte bu güzel tablonun daha da ileri seviyelere geleceğine inandığını belirtti.

Ülke genelinde entegre olmuş bir sektör ve üretim hattı oluşturacaklarının altını çizen Dönmez, “Mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmalarıyla enerji atılımları devam edecektir. Mini YEKA güneş santrallerimizle Türkiye’nin güneşinden tüm yatırımcılarımız eşit bir biçimde yararlanacaktır” dedi.

Hangi sektörde olursa olsun enerjide tam manasıyla dışa bağımlı bir yatırımın uzun vadeli olarak sürdürülemeyeceğini belirten Dönmez, “Tüm üretici, yatırımcı ve girişimcileri kendi enerjisini, elektriğini üretmeye teşvik ediyoruz. Enerji verimliliği destek ödemeleri beş kat artmış ve 300 bin liradan 1,5 milyon liraya çıkmıştır. Ayrıca enerji verimliliği eylem planı çerçevesinde de ülkemiz genelinde 960 milyon dolara denk gelen tasarruf sağlanmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirtmek isterim” diyerek sözlerini tamamladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:

Tüm üretici, yatırımcı ve girişimcileri kendi enerjisini, elektriğini üretmeye teşvik ediyoruz. Enerji verimliliği destek ödemeleri beş kat artmış ve 300 bin liradan 1,5 milyon liraya çıkmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

BUNLARI DA OKUYUN