Bizi takip edin

DOĞALGAZ

Salgın enerji sektöründe tahribat yarattı

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Tüketici enerji verimliliğiyle faturasını azaltırken ülkenin cari açıkla olan mücadelesine de katkı sunacak. Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli kadar enerji verimliliği potansiyeli var.” dedi.

Enerji verimliliğindeki en büyük teşvikin faturanın azalması olduğunu dile getiren Birol, “Tüketici enerji verimliliğiyle kendi enerji faturasını azaltıyor ama bunu yaparken ülkenin cari açıkla olan mücadelesine de katkı sunacak. Bu kapsamda, Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli kadar enerji verimliliği potansiyeli var.” diye konuştu.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Türkiye’nin enerji verimliliğinde büyük potansiyeli olduğunu ifade etti.

Birol, mevzuattaki önerileri yerine getirerek enerjinin verimli kullanılabileceğine dikkati çekerek, “Özellikle sanayide motorların daha verimli hale getirilmesi büyük bir fark yaratacaktır. Bir sanayi şirketi, hiçbir şeyi düşünmeyip sadece kendi cebini dahi düşünse enerji verimliliğini bir numaralı gündem maddesi haline getirmeli.” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründe attığı adımların önemine işaret eden Birol, yenilenebilir enerji teknolojilerinde Orta Doğu, Afrika ve Kafkas ülkelerine ihracat yapılabileceğini anlattı.

Birol, Türkiye’nin elektrik talebinin gelecek yıllarda artmasının beklendiğini belirterek, “Yenilenebilir enerjinin yanı sıra kesintisiz elektrik tedariki için nükleer enerji olmazsa olmaz bir teknoloji. Güvenilir partnerler ve doğru bir ekonomik çerçeve içinde anlaşarak Türkiye’nin nükleer enerjiyi mutlaka hayata geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfine de değinen Birol, Sakarya Gaz Sahası’nın “dev gaz sahaları” kategorisinde yer aldığını ve en kısa sürede ekonomiye kazandırılması gerektiğini vurguladı.

“Salgının yaralarını sarmak 10 yıllar alacak”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünya enerji sektöründe büyük tahribat yarattığını aktaran Birol, “Dünya ekonomisi birkaç yıl içinde toparlansa bile enerjideki yara izlerinin 10 yıllar boyunca devam edeceğini düşünüyorum.” dedi. Birol, bu yıl enerji talebinde ciddi düşüş yaşanacağını ve bunun içinde en büyük darbeyi petrolün alacağını dile getirdi. Dünyadaki enerji yatırımlarının bu yıl yüzde 20 seviyesinde düşüş göstereceğini ifade eden Birol, salgında sadece yenilenebilir enerji kaynaklarının büyüme gösterdiğini, güneş ve rüzgar enerjisinin büyümeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

DOĞALGAZ

Türkmenistan Gazının Türkiye’ye Ulaştırılması Tarihi Öneme Sahiptir

Uzmanlar, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası enerji kriziyle sarsılan Avrupa’nın enerji güvenliği açısından Türkmenistan gazının, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) üzerinden Türkiye ve Avrupa’ya taşınmasını “tarihi bir olay” şeklinde nitelendirdi.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası enerji kriziyle sarsılan Avrupa’nın enerji güvenliği açısından Türkmenistan gazının, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) üzerinden Türkiye ve Avrupa’ya taşınmasını “tarihi bir olay” şeklinde nitelendiren uzmanlar, kıta ülkelerinin enerji darboğazını aşmak ve kaynak çeşitlendirmesini sağlayabilmek için bu girişimi desteklemesi gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov’un ev sahipliğinde Türkmenistan’ın Avaza bölgesinde düzenlenen “Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları 1. Zirvesi’nde” bir araya gelmiş ve Türkmenistan gazının Türkiye ve Avrupa’ya ulaştırılması için üç ülke arasında “Enerji Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine Dair Mutabakat Zaptı” imzalanmıştı.

Oxford Enerji Çalışmaları Enstitüsü Araştırma Görevlisi Gulmira Rzayeva yaptığı açıklamada, Türkmenistan’ın büyük bir doğal gaz rezervine sahip olduğunu ve her yıl Rusya ve Çin’e milyarlarca metreküp gaz ihraç ettiğini söyledi.

Rzayeva, Türkmen gazının önce Azerbaycan’a oradan da TANAP üzerinden Türkiye ve Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olarak taşınmasının maliyet açısından uygun olmadığını ancak boru hattı inşa edilerek bu sevkiyatın yapılmasının daha uygun olduğunu dile getirdi.

Bu girişim kapsamında Türkmenistan’ın kara ve Hazar Denizi’ndeki tesislerinde gaz üretim alanlarına ilave yatırım yapılması gerekebileceğine dikkati çeken Rzayeva, Türkmenistan’ın daha önce de doğal gaz satışı konusunda istekli olduğunu ancak Rusya’nın baskısı nedeniyle bu konuda adım atamadığını ifade etti.

Rzayeva, Türkiye’nin siyasi ve askeri bakımdan Türkmenistan’ı koruma konusunda kararlı olduğuna işaret ederek, “O yüzden bugün bu tarihi fikir hayata geçirildi. Ben bunu tarihi bir olay olarak adlandırıyorum” diye konuştu.

Türkmenistan gazının Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye’den oluşan bir konsorsiyumla ilk başta 10 milyar metreküp gibi bir hacimle taşınabileceğini kaydeden Rzayeva, Türkmenistan gazının Türkiye için diğer gaz tedarik ülkelerinden maliyet göz önüne alındığında daha uygun olabileceğini dile getirdi.

Rzayeva, Türkmen gazının uygun bir fiyattan temin edilmesi durumunda Türkiye’nin gaz aldığı diğer ülkelere karşı elinin güçleneceğini belirterek “Bu da Türkiye’yi ne yapar? Bölgenin hatta dünyanın endüstri bakımından en zengin ülkelerinden yapar. Türkiye zaten bugün çok üretiyor, ihraç ediyor ama bunun için gaz lazım. Eğer Türkiye’nin gazı olursa Almanya’nın yerini alabilir. Gelecekte bu kaynaktan daha çok gaz tedarik edilebilir, 30 milyar metreküp kadar, ki Türkmenistan’ın böyle bir potansiyeli var. Bu, tabii Türkiye’nin vasıtasıyla Avrupa’ya ihraç edilebilir” diye konuştu.

Türkiye’nin, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF gibi gaz fiyatlarının belirlendiği ve büyük gaz firmalarının yatırım yaptığı bir merkeze dönüşmesinin uzun vadede mümkün olabileceğini kaydeden Rzayeva, “Türkiye, Rusya’nın gazını, Türkmen gazını alarak ve LNG temin ederek bunları Avrupa’ya ihraç ederse, bu Türkiye’yi büyük bir gaz ihracatçısına çevirebilir, belki de en az Rusya kadar önemli bir gaz ihracatçısına dönüştürebilir” ifadelerini kullandı.

“Avrupa’nın Bu Girişimi Desteklemesi Gerekir”

Akdeniz Ülkeleri Enerji Şirketleri Birliği Petrol ve Gaz Direktörü Sohbet Karbuz da Türkmen gazına ilişkin yapılan zirveyi “güzel bir gelişme” olarak nitelendirerek, Türkmenistan’dan ve Türkmenistan ile Azerbaycan’ın Dostluk Sahası’ndan sevk edilecek gazın miktarının netleşmesi gerektiğini söyledi. Bundan sonraki adımlarda ise gaz sevkiyatının yapılabilmesi için gerekli teknik ve alt yapı yatırımlarının yapılması gerektiği ve bunun da belirli bir zaman ve maliyet anlamına geldiğini kaydeden Karbuz, Türkmenistan gazının bir boru hattıyla Avrupa’ya ulaştırılabilmesine ilişkin “Avrupa’daki enerji krizinin çözümüne kesinlikle faydası olabilir. Avrupa’nın bunu desteklemesi gerekir. Çünkü Avrupa için Güney Gaz Koridoru öncelikli bir projedir” ifadelerini kullandı.

Karbuz, Azerbaycan ve Türkiye üzerinden alınacak doğal gazın Avrupa için ABD’den LNG almaktan veya spot LNG piyasasına güvenmekten çok daha mantıklı olduğunu vurgulayarak “Bu, Avrupa için çok daha güvenlidir. Avrupa için çok daha emin ve güvenli bir çözümdür. Miktar olarak büyük olmasa dahi şu anki konjonktürde Avrupa için her milyar metreküpün önemi var” dedi.

Güneydoğu Avrupa ülkelerinin güvenilir bir ülke ve koridora ihtiyaç duyduğunu ve bu girişimin söz konusu ülkelere bir merhem olabileceğini dile getiren Karbuz, Avrupa’nın temel probleminin, kıta içerisinde Rusya’ya en çok bağımlı olan ülkelere yeni gaz tedarik kolları oluşturmak olduğunu ifade etti.

Karbuz, bu ülkelerin tedarik problemlerine dikkati çekerek, “Bunların hepsinin LNG’ye erişimi yok. Özellikle Balkanlar, Romanya, Bulgaristan olsun, Ukrayna olsun. Bu girişim, bunlar için çok daha önemlidir” diye konuştu.

Türkmenistan, Rusya ve Çin’e 2021’de 40 Milyar Metreküpten Fazla Gaz İhraç Etti

Türk Devletleri Teşkilatı’nın gözlemci üyesi statüsünde bulunan Türkmenistan, dünyanın önemli gaz tedarikçileri arasında yer alıyor. Türkmenistan’ın yaklaşık 13,6 trilyon metreküplük ispatlanmış gaz rezervi bulunuyor. Türkmenistan, 2021’de 79,3 milyar metreküp gaz üretirken, bu gazın 36,7 milyar metreküpünü kendi kullandı. Ülke, Çin’e 31,5 milyar metreküp, Rusya’ya ise 10,5 milyar metreküp gaz ihracat etti. Ülke ayrıca İran’a da gaz ihraç ediyor.

Türkiye, Türkmen Gazı için İş Birliğine Hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’daki zirvede gaz konusundaki işbirliğiyle ilgili “Türkmen doğal gazının da Batı pazarlarına aynı şekilde nakline yönelik çalışmalara artık başlamamız gerekiyor. Hazar’daki dostluk sahasında da Türkmen ve Azerbaycanlı kardeşlerimizle işbirliğine hazırız” açıklamasında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkmenistan doğal gazının üç ülkenin yararına olacak şekilde ortak adımlar atmaya hazır olduklarını belirterek bu konuda bir çalışma grubu oluşturma kararı aldıklarını söylemişti.

Okumaya Devam Et

DOĞALGAZ

Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü Aksa Doğalgaz’ın

Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi Aksa Doğalgaz, yılın en başarılı yazılım ve dijital dönüşüm projelerinin seçildiği SAP Türkiye Kalite Ödülleri kapsamında Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nün sahibi oldu. Dijital dönüşüm çalışmalarıyla mükemmel müşteri deneyimini hedeflediklerini belirten Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, “Operasyonel uygulamalarımızı tek çatı altında birleştirerek müşteri süreçlerimizi 360 derece yönetilebilir hale getiriyoruz” diye konuştu.

Her yıl genişleyen dağıtım bölgelerindeki hizmet kalitesini yükseltmek için dijital dönüşüm çalışmalarına ağırlık veren Aksa Doğalgaz, bu alanda gerçekleştirdiği faaliyetlerle kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP tarafından ödüle değer görüldü. Hizmet verdiği 27 il merkezi, 255 ilçe ve beldede dijital dönüşüm çalışmalarını başarıyla sürdüren Aksa Doğalgaz, çalışmalarıyla hem sektörüne yön veriyor hem de iş gücünü, iş amaçlarını yönetme stratejisi doğrultusunda daha etkin ve doğru yönlendirerek iş çıktılarında mükemmel müşteri deneyimini sağlayacak yüksek kalitede bir süreç organizasyonu hayata geçiriyor.

Mükemmel Müşteri Deneyimi

Operasyonel uygulamalarını tek çatı altında bir araya getirdiklerini belirten Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, “Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtımcısı olarak 2019 yılında tüm bölgelerimizde başlattığımız ve pandemiye rağmen tüm adımlarını başarıyla attığımız uçtan uca dijital dönüşüm sürecinin ilk aşamasını tamamladık. Gerçek zamanlı veri işlememizi sağlayacak ve tüm süreçlerimizi uçtan uca ölçülebilir hale getirecek entegre sistemimiz ile birlikte tüm iş süreçlerimiz izlenebilir oluyor. Müşteri hizmetlerine yönelik yaklaşımımız karşılıklı etkileşime açık, daha hızlı geliştirilebilir bir yapıya kavuşuyor. Mükemmel müşteri deneyimini hedefliyor, operasyonel uygulamalarımızı tek çatı altında birleştirerek müşteri süreçlerimizi 360 derece yönetilebilir hale getiriyoruz. İnanıyorum ki, müşteri süreçleri ve memnuniyetiyle Aksa Doğalgaz daha mükemmelleşerek sektöründeki ilkleri belirlemeye devam edecek. Dolayısıyla değerli iş ortağımız SAP’ye teşekkür ediyorum. İş ortaklığımızın başarıyla devam edeceğine dair inancım tam. Enerji Dağıtım Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü almamız ise oldukça anlamlı. Bu ödül bizim için heyecan verici bir motivasyon kaynağı, her zaman daha da iyisini ortaya koymak için etkin bir adım” dedi.

“İnteraktif Bir İletişim Kuruyoruz”

SAP CRM/IS-U ve tüm SAP ERP çözümleri sayesinde global kalite ilkeleriyle hareket ettiklerini belirten Arslan, “Verinin girilmesinden işlenmesine, raporlanıp analiz edilmesinden saha iş gücü yönetimine ve tüm bunların da uçtan uca izlenebilmesine kadar temel kaynak planlaması uygulamalarımızı dijitalleştiriyoruz. Böylece veriye eş zamanlı ulaşarak süreç iyileştirmelerimizi daha hızlı gerçekleştiriyor, interaktif bir iletişim kuruyoruz, ki bu da bize dünya standartlarında bir hizmet anlayışı sağlıyor” dedi.

Her lokasyonda aynı standardı sunmanın başarıya giden yol olduğunun altını çizen Arslan, “Faaliyetlerimiz güçleniyor. İş gücümüzü, iş amaçlarımız ve yönetme stratejimiz doğrultusunda daha da etkinleştiriyor, büyük verim elde ediyoruz” dedi.

Okumaya Devam Et

DOĞALGAZ

Naturelgaz’ın İlk Yarıda Net Karı 182,2 Milyon TL’ye Ulaştı

Taşımalı doğal gaz pazarının lideri Naturelgaz’ın brüt karı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 422 artışla 303,3 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin FAVÖK’ü ise yüzde 638 artışla 258,9 milyon TL oldu.

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Global Yatırım Holding A.Ş. iştiraki Naturelgaz, 2022 yılı ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

2022 yılı ilk yarısında Naturelgaz’ın satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 432 artarak 1,241,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Şirketin satış hacmi ise yüzde 30 oranında artarak 115,8 milyon Sm3 seviyesine yükseldi.

2021 yılında ve 2022 yılı ilk çeyreğinde toplam satış hacmi içerisindeki payı giderek artan Şehir Gazı işkolu satışları, hızlı büyümesini ikinci çeyrekte de sürdürdü. Şehir Gazı iş kolunda, boru hattı şebekesine bağlı olmayan ilçe ve beldelerin doğal gaz ihtiyacını karşılamak amacıyla, doğal gaz dağıtım şirketlerine taşımalı yöntem ile doğal gaz satışı yapan Naturelgaz’ın bu işkolundaki satış hacmi, yılın ilk yarısında yüzde 74 artışla 41,8 milyon Sm3 seviyesine yükseldi. Toplam satış hacmi artışına önemli bir diğer katkı da Dökme CNG işkolundan geldi. Dökme CNG satış hacmi yılın ilk yarısında %21 artışla 69,4 milyon m3 seviyesine yükseldi

Naturelgaz’ın brüt kârı 2022 yılı ilk yarısında %422 oranında artışla 303,3 milyon TL oldu. Aynı dönemde Şirket’in faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise %638 artış göstererek 258,9 milyon TL’ye ulaştı. Artan şehir gazı satışları ile mevsimsellik etkisinin önemli ölçüde azalması, maliyetlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi ve dengelenen müşteri portföyüne bağlı olarak gaz marjında görülen iyileşme sonucunda, brüt karlılık ve FAVÖK’te önemli oranda artışlar gerçekleşti.

Naturelgaz’ın geçen yılın aynı döneminde 5,9 milyon TL olan vergi öncesi net kârı ise, 2022 yılı ilk yarısında 182,2 milyon TL’ye ulaştı.

“Naturelgaz’ın Sürdürülebilir Büyümesini Devam Ettirmeyi Hedefliyoruz”

Şirketin 2022 yılı ilk yarısındaki finansal ve operasyonel performansını değerlendiren Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan şunları söyledi: “Naturelgaz olarak 2022 yılına hem operasyonel hem de finansal anlamda oldukça iyi bir başlangıç yapmıştık. Bu performansımızı yılın ikinci çeyreğinde iyileştirerek sürdürdük. Her geçen gün operasyonel verimliliğimizi artırarak, Naturelgaz’ın sürdürülebilir büyümesini devam ettirmeyi hedefliyoruz.

2022 yılı ilk yarısında 258,9 milyon TL FAVÖK, 182,2 milyon TL vergi öncesi kâr elde ederek, oldukça önemli bir büyümeye imza attık. Açıkladığımız altı aylık finansal sonuçlarımız, operasyonel ve mali performansımızın beklentilerimiz doğrultusunda ilerlediğini gösteriyor.”

Naturelgaz’ın sağlıklı bilanço yapısı ve çevik iş modeli sayesinde, küresel enerji sektöründeki dalgalanmaların ve jeopolitik risklerin olumsuz etkisinden korunmayı başardığını vurgulayan Turan, “Yılın ilk yarısında güçlü sonuçlar elde ettik. Yılın ilk altı ayındaki başarımızı 2022 yılının bütününe yayarak, taşımalı doğal gaz pazarındaki lider konumumuzu korumaya ve güçlendirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et
turkiyedeenerji.com internet haber akışı portalında yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Görüş ve önerileriniz için info@turkiyedeenerji.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.