Ana SayfaDOĞALGAZSalgın enerji sektöründe tahribat yarattı

Salgın enerji sektöründe tahribat yarattı

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Tüketici enerji verimliliğiyle faturasını azaltırken ülkenin cari açıkla olan mücadelesine de katkı sunacak. Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli kadar enerji verimliliği potansiyeli var.” dedi.

Enerji verimliliğindeki en büyük teşvikin faturanın azalması olduğunu dile getiren Birol, “Tüketici enerji verimliliğiyle kendi enerji faturasını azaltıyor ama bunu yaparken ülkenin cari açıkla olan mücadelesine de katkı sunacak. Bu kapsamda, Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli kadar enerji verimliliği potansiyeli var.” diye konuştu.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Türkiye’nin enerji verimliliğinde büyük potansiyeli olduğunu ifade etti.

Birol, mevzuattaki önerileri yerine getirerek enerjinin verimli kullanılabileceğine dikkati çekerek, “Özellikle sanayide motorların daha verimli hale getirilmesi büyük bir fark yaratacaktır. Bir sanayi şirketi, hiçbir şeyi düşünmeyip sadece kendi cebini dahi düşünse enerji verimliliğini bir numaralı gündem maddesi haline getirmeli.” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründe attığı adımların önemine işaret eden Birol, yenilenebilir enerji teknolojilerinde Orta Doğu, Afrika ve Kafkas ülkelerine ihracat yapılabileceğini anlattı.

Birol, Türkiye’nin elektrik talebinin gelecek yıllarda artmasının beklendiğini belirterek, “Yenilenebilir enerjinin yanı sıra kesintisiz elektrik tedariki için nükleer enerji olmazsa olmaz bir teknoloji. Güvenilir partnerler ve doğru bir ekonomik çerçeve içinde anlaşarak Türkiye’nin nükleer enerjiyi mutlaka hayata geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfine de değinen Birol, Sakarya Gaz Sahası’nın “dev gaz sahaları” kategorisinde yer aldığını ve en kısa sürede ekonomiye kazandırılması gerektiğini vurguladı.

“Salgının yaralarını sarmak 10 yıllar alacak”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünya enerji sektöründe büyük tahribat yarattığını aktaran Birol, “Dünya ekonomisi birkaç yıl içinde toparlansa bile enerjideki yara izlerinin 10 yıllar boyunca devam edeceğini düşünüyorum.” dedi. Birol, bu yıl enerji talebinde ciddi düşüş yaşanacağını ve bunun içinde en büyük darbeyi petrolün alacağını dile getirdi. Dünyadaki enerji yatırımlarının bu yıl yüzde 20 seviyesinde düşüş göstereceğini ifade eden Birol, salgında sadece yenilenebilir enerji kaynaklarının büyüme gösterdiğini, güneş ve rüzgar enerjisinin büyümeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

BUNLARI DA OKUYUN