Reklam
Reklam
Türkiye'de Enerji | Enerji sektörü bizden sorulur

Türkiye’de enerji

Ferhat YILDIRIM

Dünya, sebepsiz iç savaşlar, gerekli olmayan bölgesel çatışmalar ve güç gösterileri ile boğuşurken, enerji gücünü tekelleştirmeye çalışan ülkeler aldıkları kararlarla insanlığın geleceğini kendi menfaatleri çerçevesinde şekillendirmeye devam ediyorlar.

Yaşananları iyi analiz ettiğimizde ekonomik ve siyasi karmaşaların sebebinin altında hep aynı aktörleri ve maşalarını görüyoruz. Ezber bozan anlaşmaların yapıldığına ise bugünlerde sıkça şahit oluyoruz.
Özellikle ABD’nin Ortadoğu politikasının altında kendi kendine yetmekten öte giderek enerjiyi kontrol etme isteği yatmaktadır.

Ortadoğu’da enerji oyuncularının değişmesine de ABD’nin son yıllardaki enerji politikaları sebebiyet vermiştir.
Enerjinin stratejik olarak öneminin farkında olarak güzel yurdumuzda bu sektörün başına teknik ve ekonomik olarak donanımlı olan Berat Albayrak’ın getirilmesinin ne kadar isabetli bir karar olduğunu hepimiz bugünlerde görüyoruz.
Enerji Bakanlığının gösterdiği başarılı çalışmaların bazı çevreleri çok rahatsız ettiği de gözlemleniyor.

Sürdürülebilir kalkınmayı amaçlayan ülkelerin enerji politikalarını çok başarılı bir şekilde yürütmesi olmazsa olmazlardandır. Ekonomik olarak Türkiye’nin gelişmesi için en çok gerekli olan yerli enerjinin çeşitleri ile rezerv, üretim ve tüketim durumlarını çok iyi değerlendirmeliyiz.

GEÇMİŞ YILLARDA TÜRKİYE’DE UZUN DÖNEMLİ ENERJİ POLİTİKASI OLMAMASINDAN TÜRKİYE DÜŞMANLARI MEMNUNDU
Türkiye’de enerji konusu ve politikaları geçmiş zamanlar baz alınarak incelendiğinde, genelde enerjinin tüketimi birincil olarak gündeme gelmekteydi. Ülkemizde uzun dönemli ve kararlı enerji politikalarının uygulamaya konmaması için bizlerin gelişmesini istemeyenler değişik uygulamaları devreye sokuyorlardı.

İktidardaki hükümetlere bağlı olarak değişen enerji politikaları, dünyadaki gelişmeleri ve uzun dönemli politikaları gözeten, ülkenin enerji koşullarını göz önüne alan, ülkemizdeki teknolojik araştırma ve gelişmeleri destekleyen politikalar olmaktan çok uzaktı.

ENERJİ KAYNAKLARIMIZI TÜKETİME SUNMA GİRİŞİMİMİZ ENERJİYİ ADALETSİZLİK KULLANAN ÜLKELERİ RAHATSIZ ETMİŞTİR
Enerji Bakanlığı ülkemizdeki yerli enerji kaynaklarının aranmasını ve tüketime sunulmasını amaçlamış, enerji kaynağı ve kaynak ülke çeşitlemesi özelliğini gözetmiş, dışa bağımlılığının zararlarını ülke içi önlemlerle ve stratejilerle en aza indirgemiştir.

Teknolojik araştırma ve geliştirme çalışmalarını teşvik eden özelliklere sahip bir politikayı benimsememiz ülkemiz üzerinde tezgahlanan çirkin oyunların nedenidir.

Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak öncülüğünde gelecekteki enerji arz güvenliğinin sağlanması çalışmaları ve artan elektrik gereksiniminin karşılanması amacıyla tüm yerli enerji kaynaklarının potansiyellerinin doğru olarak belirlenmesini ülkemiz ve bölge ülkeleri adına çok önemli bir girişim olarak görmekteyim.

Mevcut hidroelektrik ve kömür potansiyelleri öncelikli olarak değerlendirilmesi, Yerli enerji kaynaklarının aranması ve üretiminin arttırılması çalışmaları, Enerji sahalarının ve santrallerinin yaşları ve teknik/ekonomik ömürleri dikkate alınarak, iyileştirme ve modernizasyonu için gerekli kısa/orta vadeli planlamalar yapılması, Elektrik üretiminde, yerli kaynak kullanımının teşvik edilmesi, Doğalgaz ithalatında kaynak ülke çeşitlendirilmesine gidilmesi ile tek ülkeye olan bağımlılık olabildiğince azaltılmaya çalışılması, Jeotermal ve rüzgar başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanılması ve teşvik edilmesi, Enerji kaynağı çeşitliliği ve teknolojinin kazanılması açısından nükleer santrallerin kurulması projeleri, Elektrik iletim ve dağıtım hatlarında iyileştirmeler yapılması ile izlenebilirlik çalışmaları gerçekleştirilerek elektrikteki çok yüksek kayıp-kaçak oranının azaltılmaya gidilmesini enerji bakanlığının ülkemizin geleceği için uygulamaya koyduğu başarılı projeler olarak sıralayabiliriz.

Enerji sektöründe katma değeri arttıracak olan yerli üretim ve teknolojilerin teşvik edilmesinin uygulamaya konulan projelerin başarıya ulaşmasına vesile olduğunu da yakın tarihimizde görebileceğiz.

Rabbim enerjimizi daim eylesin ve bizleri başkalarının enerjilerine muhtaç etmesin.

TÜRKİYE’DE ENERJİ / FERHAT YILDIRIM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ