Reklam
Reklam
Türkiye'de Enerji | Enerji sektörü bizden sorulur

Anılarla Basınköy 3

Kamil Şengül

Ustaya saygıyla başlamak istiyorum yazıma. Sezgin Burak efsane eseri Tarkan, Bizimkiler (Hüdaverdi) ve İnce Mehmed’e hayat veren çizimleri, reklam dünyasının ilk karikatürize BP reklamları, İtalya’da alınmış bu alandaki ilk birincilik ödülleri, tek elden çıkan senaryosuysa, karakterleriyle, çizimleriyle hayat bulan bir tarih. Hatta TARKAN isminin isim babalığı.

Basınköyü’müzün ve Türkiye’nin en değerli ressam ve karikatüristlerinden olan komşumuz, bir solukta okuyacağınız örnek bir yaşam hikâyesi. Çocukluk arkadaşlarım Tan ve Tarkan’dı aslında benim anılarımda olan, ama bugün hem kitabımın konusu hem köşe yazımın adı oldu.

Zaman bizlere geçte olsa öğretiyor ustalarımızın değerlerini, neden mi derseniz çocukluk işte hal bu ki oyun oynayacağımıza keşke feyzinden bir parça alabilseydik dedirtiyor yaş kemale erince. Olsun sevgili Tan, Tarkan bayrağı devir aldı hala yayınlıyor. Tarkan dergilerini, Türkay teyzemiz kitabını yazdı bir solukta okuyorsunuz eserini. Mine abla resimleri ve sanat eserleriyle yaşatıyor soyadını dolu dolu yaşayan bir aile sağolsunlar.

Basınköy işte derim ya her zaman boşuna kitabıma konu olmadı. Sevgili üstat Sezgin Burak’ın da Tarkan’ı ve diğer eserlerinin çizildiği ve yaşadığı evdi burası. Kimler geldi kimler geçti bu evden. Bir tarih ve anılar silsilesi Türkay Burak “Tarkan’ın yaratıcısı Sezgin Burak hayatı ve eserleri” kitabında tane tane işlenmiş. Okuyun, okuyun ki usta yaşasın.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’yle başlayan hikayesi askerden sonra askerlik yaptığı Ankara Orduevi’nin yenileme projesini kazanıp sonra elinden alınmasıyla hayatının dönüm noktası olmuştur ve Hayat mecmuasıyla bu yola başlar burada yaptığı çizimlerle ses getirir, Yassıada mahkemelerinin çizimleriyle bir tarihe damga vurur, yaptığı reklam çizimleriyle İtalya’da iki birincilik alır, ilk uluslararası bir Türk’ün aldığı ödüldür.

Hayat mecmuasından Hürriyet’e geçer ve HÜDAVERDİ Bizimkiler macerası başlar. Rüştünü ispat eder, bu da Basınköy mahallesindeki hayatının başlangıcı olur.

Ama başarı kendisini İtalya’ya çeker, üç yıl tecrübesine tecrübe katar. Türkiye’ye çalışmalarını devam ettirir ama dönüş yaklaşırken Tarkan’ın ilk temelleri atılır ben bir Türk kahramanı yaratmalıyım der ve Tatar Kanı kelimesinden feyz alarak TARKAN ismini, karakterini yaratır. Bu isim öyle bir isim ki araştırıldığında ustaya ait olduğu neredeyse katidir.

İtalya dönüşü usta Stüdyo Burak’ı kurar. Türkiye’nin ilk çizgi roman stüdyosudur. Ne yazık ki o zamanın şartlarına fazla gelir ve kısa sürede kapanır. Hal bu ki birçok öğrenci yetişebilirdi o zamandan buyana büyük kayıp. Hikaye Hüdaverdi ile Hürriyet’te devam ederken maceraya Tarkan’da eklenir. Ülke bu yerli kahramanı çok sever, bağrına basar insanlar. Yeni günü iple çeker okuyabilmek için, kuyruklar oluşturur alabilmek için, yıllarca devam eder bu macera evinde bir masada tek başına yapar usta her şeyi. 1978’de rahmetli olunca gene Basınköyü’müzün değerlerinden Kemal Ilıcak Tercüman gazetesine geçmesi için aileye teklif yapar. Bu teklif daha önce ustaya yapılır ama kabul etmez. Süreçte bunun pişmanlığını da yaşar. Zor ve uğraşlı bir operasyonla Türkay hanım ve Tan Tarkan’ı kurtarmayı başarır ve Bulvar gazetesinde yayın hayatına tekrar başlar, halk bağrına tekrar basar öyle ki dergilere kitaplara dönüşür filmleri yapılır efsane ölümsüzleşir yıllar günümüze gelir umarım sonsuza kadar da yaşar.

Basinköy’den bir usta geçti Türkiye ve dünya tarihine adını yazdırdı. O tek başına bir sanatçıydı kendi yazar, kendi çizer, kendi plânlardı. Şimdi sevgili Tan Burak, çocukluk arkadaşım, komşum, oğlu ustayı yaşatıyor. Bizler de saygıyla selamlıyoruz.

Bir Basınköy anısıyla kapatmak istiyorum yazımı. Yıllar önce semtte bir kaç araba var. Komşumuz doğum yapacak. Usta evde çalışıyor. Her zamanki gibi gelip rica ediyorlar. Oysa hemen arabaya alıp hastahanenin yolunu tutuyor. Fakat doğum yolda oluyor. Hem de ikiz ne yazik ki. Bu çocuklardan biri telif hakları konusunda karşı tarafın avukatı olarak çıkıyor karşılarına, hayat işte.

Değerlerimiz ölmesin, unutulmasın, hep var olsunlar SEZGİN BURAK ustaya saygılarımız, Basınköyü’müze ve yaşayanlarımıza sevgilerimizle.

YAZARIN SON YAZILARI
Delik - 28 Ağustos 2021
Basınköy’ü anlamak - 30 Temmuz 2021
Anılarla Basınköy 3 - 30 Haziran 2021
Anılarla Basınköy 3 - 30 Mayıs 2021
Anılarla Basınköy 2 - 30 Nisan 2021
Müşteri memnuniyeti - 25 Şubat 2021
Çekil git 2020 - 1 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ