Reklam
Reklam
Türkiye'de Enerji | Enerji sektörü bizden sorulur

Referandumda ‘aptal’ yerine ‘abdal’ olabilmek

Ferhat YILDIRIM

Yeryüzünde depremler olunca nasıl yeryüzünün dengesi bozuluyor ise bazı yaşanan olaylar ve söylenen sözlerde insanın tüm dengesini bozabiliyor.

Sözler genellikle zekânın yansımasıdır diyerek akıl kullanılmadan söylenen sözler akıllını kullanan insanların dengesini bozamıyor.

Ünlü Filozoflarımızdan Bertrand Russell’in, “ne kadar az bilirseniz; o kadar şiddetle müdafaa edersiniz” sözü bu açıklamamı ne kadar da isabetli tescilliyor.

“insanlar bilgisiz doğar, aptal değil, eğitilerek aptal olurlar…” sözündeki mananın farkına varmak için isabetlice eğitilmeden öte bilinçli bir gelişim gerektirir.

Yıllar önce Aziz Nesin, Türk Halkının % 60’ı aptaldır sözünü söylediği zaman kendisine en çok kızanlardan birisiydim. Daha sonra esasında aklından geçen rakamın % 92 olduğunu ama ağzından % 60 çıktığını söylemişti.

Aziz Nesin’in bu sözü 1982 Anayasa Referandumu zamanına denk gelmiştir. O zaman yapılan referandumda halkın yüzde 92’si Kenan Evren’e oy vermişti.

Yaşanan bu sürece verdiği yüzdelerle Aziz Nesin esasında isabetli bir sözlü imza attığını şu sıralar çok güzel algılıyorum. Bugün bizi çıkmaza sokan 1982 anayasasını tamamına yakın bir oy ile onaylayan halkın akıllı olduğunu kimse iddia edemez. Zeki oldukları söylenebilir ama bu aptal olmadıkları anlamına da gelmez.

Yaşantısını görüşünü fikirlerini benimsemesem de, zekâmız güçlü olduğu halde kullanamadığımız için esasında hep aptalca davranışlar sergiliyoruz.

Evet, aptalız hem de en hakikisinden…

Şu an bu rakam % 92 ise yüzde 8 içerisinde olduğumu söyleyecek kadar da aptal olmadığımı belirtmek isterim.

Mesleğimizin duayenleri olan büyüklerimiz bizlere gazeteci olunmaz doğulur derlerdi.

Peki, insan doğarken zeki midir? Yoksa zekilik sonradan kazanılan bir durum mu?

Tüm Ademoğlu için Kaos zamanında da, Kosmos vaktinde de algılayabildiği kadar zekidir.

Hakikatın mutlak ve doğrudan bilgisine erişebilmek için çaba harcayan abdal kişi olmak için kimse zamanımızda çaba harcamamaktadır. Abdal olup, zayıf, ezilmiş ve baskı altında olanlara yardım elini uzatmak var iken, Aptal olup, zayıf ve ezilmişleri görmezden gelmenin günümüzde moda olması ne kadar acıdır.

Ama aptallık bir hastalık söz konusu değilse sonradan kazanılır. Verilen eğitimlerle de bu aptallık zirveye çıkar ve akıllılar kendisini aptal zannederken, aptallar kendilerini akıllı zannederler.

Bende aptal yerine abdal olmak adına evet diyor ve sözü Bertrand Russell’in sözüyle tamamlamak istiyorum.

 “Akıllılar hep kuşku içindeyken aptallar küstahça kendinden emindir”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ