Reklam
Reklam
Türkiye'de Enerji | Enerji sektörü bizden sorulur

Kamu hizmetlerinin kalitesi artacak

Kamu hizmetlerinin kalitesi artacak
Reklam

Gazetemize açıklamalarda bulunan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurulu olarak amaçlarının Türkiye’de verilen kamu hizmetlerinin kalitesini artırmak olduğunu söyledi. Malkoç, kanunlar ölçüsünde denetleme ve değerlendirme çalışmalarını titizlikle yürüttüklerinin altını çizdi.

Kurumun devlet, kamu kurumları, idareyle vatandaş arasında bir dostluk köprüsü olduğunu belirten Malkoç, “Mahkemeler uzun sürüyor, masraflı. Fakat bize yapmış olduğunuz müracaatı, idareden bilgileri istiyoruz ve çözüyoruz. Kısacası dünyadaki yaygın adıyla ombudsmanlık, bir denetim kurumu ama denetlerken halkın avukatlığını yapıyor, idareye de yol gösteriyor” dedi.

Şeref Malkoç, 2018’de kuruma 17 bin 585 şikayet başvurusu olduğunu, bunun yanında 98 bin kişinin bilgi aldığını aktararak, kuruma yapılan toplam başvurunun 110 bini aştığını kaydetti. Kurumun en büyük sıkıntısının yeterince bilinmemek olduğuna işaret eden Malkoç, üniversitelerdeki öğrencilere yönelik de etkinlikler düzenlediklerini, onların hak arama yollarına ilişkin bilgilerini geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Kanunlar ölçüsünde denetleme ve değerlendirme çalışmalarını titizlikle yürüttüklerinin altını çizen Şeref Malkoç, “İnsanoğlunun kendi hedefini koyduktan ve istedikten sonra yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Önemli olan hedefe varmaktır. Yeter ki o hedeflere ulaşmak için alın teri ve göz nurunu akıtanı Allah hiçbir zaman zayi etmez. Yeter ki çalışalım. Çalışmalarımızı ihmal edersek Türkiye hedeflenen ilk 10 ülke arasına giremez. Şimdi bizler tüm Kamu Hizmetlerini denetliyoruz ya bunlar arasında bizlere üniversitelerden de başka kurumlardan da çok şikayetler geliyor. Her başvuruyu değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Kamu Denetçiliğinin Kurulunun görevleri hakkında da açıklamalarda bulunan Malkoç, “Türk İdari Teşkilatında yeni bir kurum ihdas oldu. Bu kurul Kamu Denetçiliği Kurulu. Bizim görevimiz Kamu Denetçiliği Kurulu olarak Türkiye’de verilen kamu hizmetlerinin kalitesini artırmak. Yani ne demek? Hak arama kültürünü yaygınlaştırmak. İnsan hakları konusunda toplumu daha anlaşılır ve yaşanır hale getirmek, insan olanın bir idealini oluşturmak, idareyi şeffaf hale getirmek, denetleyebilmek. Görevimiz bunlar arasındadır. Denetim yapıyoruz ve aynı zamanda da insan haklarını koruyoruz. Tabi denetim yaptığımız için herhangi bir Bakanlık veya başka bir kurumda idarecinin hoşuna gitmeyen bir konu olduğunda veya tavsiye kararı aldığımızda bir de bunlarla mı uğraşalım diyebilmekten uzak tutmak. Bizleri Türkiye Büyük Millet Meclisi seçiyor. Kanunlara göre düzenlemeler yapıyoruz” diyerek konuştu.

OGUN / ÖZEL HABER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ