Bizi takip edin

GENEL

Yeni Petronas Syntium hem Çevre Dostu hem de Yakıt Uzmanı

Geçen yılı değerlendiren ve bu yıl için öngörülerini açıklayan PETRONAS Uluslararası Madeni Yağlar Türkiye Genel Müdürü Burak Işıldak, “Bu senenin enerjinin bir damlasını bile israf etmeden elimizdekinin değerini korumaya odaklanacağımız bir yıl olacağını düşünüyoruz” dedi.

PETRONAS Madeni Yağlar Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Burak Işıldak 2022 yılı hedef ve beklentilerini aktardı ve geçtiğimiz yılı değerlendirdi.

2021’de yıl hedeflerini tutturmaktan daha çok iş ortaklarını ve onların müşterilerinin bu çok zorlu seneyi en az zararla atlatmalarını sağlamak için desteklemeye odaklandıklarını aktaran PETRONAS Madeni Yağlar Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Burak Işıldak şu bilgileri verdi: “Tüm iş ortaklarımızla beraber taşın altına elimizi soktuk, ana firma olarak bizden beklenilen desteği mümkün olan en üst seviyede aktardık. 2021 yılının kar etmekten çok daha fazla oranda geçmiş yıllara ait bir vefa ve gelecek yıllara ait bir yatırım yılı olarak gördük. Bu açıdan bakılırsa hedeflerimize tam anlamıyla ulaştık. 2022 ve sonrası için de yaklaşımımızın ve yaptıklarımızın hem otomotiv hem de endüstriyel yağlar segmentlerinde meyvelerini vereceğine inanıyoruz.

2022 ilk çeyreğinin madeni yağ endüstrisi açısından genel olarak hammadde, özellikle de baz yağ tedariğinde süreklilik ve bulunabilirlik problemlerinin ciddi derecede hissedildiği bir dönem olduğunu ifade eden PETRONAS Uluslararası Madeni Yağlar Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Burak Işıldak, “2022’nin ana hatlarıyla, enerjinin bir damlasını bile israf etmeden elimizdekinin değerini korumaya odaklanacağımız bir yıl olacağını düşünüyoruz” bilgilerini aktardı.

Yorum Bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GENEL

Netafim Zirvesi’nde Konu: Damla Sulamanın Geleceği

Damla sulama ve akıllı sulama çözümlerinin lider markası Netafim, tarımsal üretimin en önemli kaynaklarından olan suyun verimli kullanımını ve damla sulama alanındaki son teknolojiler ile Türkiye’deki tarımsal sulamanın mahsuller üzerindeki etkisini, düzenlediği çevrimiçi Netafim Medya Zirvesi’nde katılımcılara aktardı.

Dünya Çiftçiler Günü’nün yanı sıra Netafim’in Türkiye’de faaliyete geçişinin 25. yıl dönümünün de kutlanıldığı çevrimiçi etkinlikte, Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız, sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğinin yakın gelecekte daha fazla konuşulacağının altını çizdi. Tarımsal üretimin ana aktörü olan çiftçilerin yanında olunması ve daha çok desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Pınar Parmaksız, 2008 yılında Türkiye’de 1,1 milyon olan çiftçi sayısının günümüzde 530 bine kadar gerilediğini, bu azalmanın, gelecek nesillerin beslenmesi için büyük tehdit oluşturduğunu da söyledi.

Netafim ile geçen 25 yıl

Kaliteye bağlılığı önemli bir değer olarak gören Netafim Türkiye’nin 25. yılına özel açıklamalarda bulunan Pınar Parmaksız, geçen 25 yılda, akıllı tarımı yaygınlaştırmak için yoğun bir emek verdiklerini, kurumun 25. yıl dönümünün, “güven ve uzmanlığa dayanan, üst düzey kalite anlayışını Ar-Ge politikasının merkezine oturtan, sürdürülebilir tarıma hizmet veren güçlü ve profesyonel bir kadronun kutlaması ve yaşadığı gurur olduğunu” sözlerine ekledi.

Damla sulama sisteminin, suyla homojenize edilebilen gübreler sayesinde doğru miktarda besin ve mineralin, bitkiyi beslemesine vesile olduğunu vurgulayan Pınar Parmaksız, mikro sulama adı da verilen damla sulama ekipmanları sayesinde, ürün çeşidine göre %50 ile %150 arasında verimlilik artışı gözlemlendiğini, verimlilik artışının yanı sıra fazladan su kullanımı, enerji ve gübre sarfiyatının da önlenmiş ya da minimize edilmiş olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan dünyada dijital tarım pazarının 2025 yılında 11 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağının altını çizen Pınar Parmaksız, ülkemizde henüz dijital tarım konusunda yeterince mesafe alınamadığını ifade ederken, Netafim olarak geliştirdikleri yazılım sayesinde çiftçilere faaliyetlerini akıllı telefonlarından yönetme imkânının sunulduğunu vurguladı. Netafim dijital tarım çözümlerinin, kurulacak meteroloji istasyonlarıyla entegre olarak çalışıp, üreticilerin sahadan hava durumu güncellemesini takip etmelerini sağladığına işaret eden Pınar Parmaksız, pazara sundukları dijital ekipmanların, bu verilere göre sulama programlarının tüm ince ayrıntısına kadar  planlanmasına katkı sunduğunu belirtti. Öte yandan dijital enstrümanları barındıran entegre çözümleri detaylandıran Pınar Parmaksız, gelişmiş analizler ve Netafim’in 57 yıllık deneyimiyle geliştirilen agronomik verilere dayanarak kişileştirilmiş “Dinamik Ürün Modeli” adı verilen sistemle, yetiştiricilerin sulama ve gübreleme aşamalarını, gerçek zamanlı olarak optimize etmelerine yardımcı olduklarını sözlerine ekledi.

Sürdürülebilir tarımın anahtarı damla sulama sistemi

Suyun akılcı kullanımı ve sürdürülebilir tarıma katkısına vurgu yapan Netafim Türkiye Satış Direktörü Okan Başaran, başta hububat ve yonca olmak üzere, şeker pancarı, yer fıstığı, fasulye, pamuk, ayçekirdeği, fındık, kivi, muz gibi ürünlerin yetiştirilmesinde, henüz gereken düzeyde damla sulama sisteminin kullanılmadığını belirtirken, ekim alanlarında yapılan denemelerde damla sulama sisteminin etkinliğinin test edildiğini, damla sulama sistemi ile su tasarrufu miktarının yüzde 40 ile yüzde 75 arasındaki oranlarda değiştiğini söyledi. Su yönetim politikasında radikal değişikliklere gidilmesini öneren Başaran,  özel ve DSİ’ye ait su kuyularında arazi metrekare ölçüm sisteminden çıkılarak, kullanılan sulama hidrantlarına sayaç takılmasını, su kullanım ücretlendirmelerin ise metreküp cinsinden hesaplanmasının gerektiğini ifade etti.

Okumaya Devam Et

GENEL

TAV’a “Great Place To Work” Sertifikası

TAV Havalimanları, kurum kültürü ve çalışan deneyimi üzerine çalışmalar yürüten, sektörün önde gelen araştırma kurumu Great Place To Work Enstitüsü tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda sertifika almaya hak kazandı.

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları Great Place to Work Türkiye enstitüsü tarafından gerçekleştirilen ve çalışanların kurum kültürü hakkında deneyimlerinin değerlendirildiği programında, yüksek güven kültürüne sahip iş yeri kriterlerini sağlayarak “Great Place to Work” sertifikasına sahip oldu.

TAV Havalimanları İnsan Kaynakları Grup Başkanı Hakan Öker, “TAV Havalimanları olarak tüm dünyada her gün on binlerce yolcuya en iyi seyahat deneyimini sunmak üzere çalışıyoruz. Yolcu memnuniyetinin de çalışan mutluluğundan geçtiğini biliyoruz. Bugün sekiz farklı ülkede 15 farklı havalimanı işletiyoruz. Küresel ölçekte büyürken rekabet gücümüzü sahip olduğumuz bilgi birikiminden alıyoruz. Her zaman çalışan için adil, şirket için doğru olanı yapmak üzere çalışıyoruz. Çalışanlarımızın değerlendirmeleri sonucunda bu sertifikasyonu almaktan mutluluk duyuyoruz. Program kapsamında çalışanlarımızın algı ve beklentilerini objektif bir şekilde analiz edebildik. Bu anlamda program aynı zamanda bizim için yol gösterici bir deneyim oldu” dedi.

Okumaya Devam Et

GENEL

Uluslararası Kalkınma Bankalarının Temsilcileri “İklim” İçin Buluştu

Türkiye’de sürdürülebilir bankacılığın gelişimi için öncü bir rol üstlenmeyi sürdüren TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), dünyanın önde gelen kalkınma bankalarının temsilcilerini İstanbul’da ağırladı. 09 – 13 Mayıs tarihlerinde IDFC (Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü) iş birliğinde iklim stratejisi ve riskleri üzerine düzenlenen buluşmada farklı ülkelerden kalkınma bankalarının yeşil yaka temsilcileri bir araya geldi.

Sürdürülebilir kalkınma bankacılığına yönelik ulusal, uluslararası ve bölgesel kalkınma finansmanı kurumları arasında stratejik iş birliklerini desteklemeyi amaçlayan ve TSKB’nin de dahil olduğu 27 üyesi bulunan IDFC’nin “İklim Stratejisi ve Riskleri” konulu buluşması TSKB ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlendi. Küresel olarak en büyük kalkınma ve iklim finansmanı kurumlarını temsil eden IDFC, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ve Paris İklim Anlaşması gündemlerini uygulamak için tüm üyeleri ile birlikte çalışıyor.

AFD, BOAD, BNDES, DBSA, ICD, PTSMI, TDB ve AFC gibi prestijli kalkınma bankalarından temsilcilerin yer aldığı etkinlikte; danışman firma yönetiminde iklim stratejileri ve risklerin yönetimi tüm yönleriyle ve farklı çalıştaylar şeklinde ele alındı. Kalkınma bankacılığının iklim alanındaki katkısını artırma hedefiyle düzenlenen buluşmada, TSKB ve bankanın sürdürülebilirlik danışmanlığı alanında hizmet veren iştiraki ESCARUS’un sunumları da yer aldı.

“Dünyadaki yeşil kalkınma finansmanı alanındaki yenilikleri ülkemize kazandırmayı sürdüreceğiz”

Dünya çapındaki kalkınma bankalarına“iklim” konusunda ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını açıklayan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “Sürdürülebilir finans iş birlikleri alanında uzun yıllardır uluslararası kalkınma finansmanı kurumlarıyla oluşturduğumuz köklü iş birliklerimizi daha da ileriye taşımayı önemsiyoruz. Kalkınma bankaları için önemli bir çatı kurum olan, bizim de iklim, SKA’lar ve cinsiyet eşitliği konularında ortak projeler geliştirdiğimiz IDFC iş birliği ile sürdürülebilirlik alanında ortak bir deneyim kültürü yaratmayı çok değerli buluyoruz. IDFC’nin pandeminin başlangıcından sonra ilk fiziki etkinliği olma özelliği taşıyan bu buluşmaya, TSKB olarak ev sahipliği yapmaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz.  Kurucuları arasında ve Yönetim Komitesi’nde yer aldığımız IDFC bünyesindeki değerli paydaşlarımızla iş birliklerimizi güçlendirmeye ve geliştirmeye devam ederken, dünyadaki yeşil kalkınma finansmanı trendlerini ve yenilikleri ülkemize kazandırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Okumaya Devam Et