Bizi takip edin

GENEL

Sürdürülebilirlik Temalı Fiziksel Varlık Yönetimi Konferansı Gerçekleşti

Enerjisa Üretim’in düzenlediği “2. Enerji Sektöründe Fiziksel Varlık Yönetimi Konferansı”, Enerjisa Üretim’in İstanbul Merkez Ofisi’nden hibrit olarak gerçekleşti. Prof. Dr. Itır Erhart’ın moderatörlüğünde ve ‘Sürdürülebilirlik’ ana temasıyla gerçekleştirilen konferansta yenilenebilir enerjinin geleceği, yeşil enerji dönüşümü, varlık yönetiminde sigorta süreçleri, tedarik yönetimi, dijitalleşme ve veri analizi yetkinlikleri gibi konular yer aldı.

Bilgi birikimini sürekli geliştirerek sektöre öncülük etmeyi ve bilgiyi toplum yararına kullanmayı hedefleyen Enerjisa Üretim’in bu hedef doğrultusunda hayata geçirdiği önemli etkinliklerden biri olan Enerji Sektöründe Fiziksel Varlık Yönetimi Konferansı’nın ikincisi 8-9 Aralık tarihlerinde yapıldı.

İlki 2021’de Enerjisa Üretim’in Tufanbeyli santralinde düzenlenen hibrit etkinliğe bu yıl İstanbul’daki Merkez Ofis ev sahipliği yaptı. Canlı yayın aracılığıyla da tüm izleyicilere erişim sağlayan ve 2000’den fazla kişinin online, 100’den fazla kişinin fiziki olarak katıldığı  konferans, başta enerji sektörü olmak üzere iş dünyasının farklı alanlarından uzmanları ve katılımcıları bir araya getirdi. Sosyal Girişimci kimliğiyle de tanınan Prof. Dr. Itır Erhart’ın yönettiği konferansta, paydaşlar arası etkileşimin ve bilgi alışverişinin artması ve dijitalleşme gibi konular öne çıktı.

Gündem: İklim Değişikliği ve Enerjinin Geleceği

Şirketlerin sürdürülebilirlik yaklaşımları ve çalışmaları, dijital dönüşüm, yeşil enerji gibi enerji sektörünün öne çıkan konu başlıklarının ele alındığı panellerde, Kasım ayında Mısır’da gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Sözleşmesi Konferansı’nda (COP27) elde edilen bulgular ve hedefler de değerlendirildi. Konferansta ayrıca farklı sektörleri temsilen katılan uzmanların tesislerden elde edilen verilere ilişkin detaylı analizleri ve dijital dönüşümün sektöre yön veren dinamikleri de konuşuldu.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Enerjisa Üretim İşletme ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Emre Erdoğan, “Teknolojik ve dijitalleşme ekseninde büyük bir dönüşüm geçiren dünyamızın en önemli gündemlerinden biri de enerji. Enerji dün olduğu gibi bugün de dünyanın geleceğini şekillendiren bir sektör olmaya devam ediyor. Bu nedenle kamunun ve  iş dünyasının geleceğe dönük politikaları oluştururken öncelik verdiği başlıca konulardan biri  enerji ihtiyacı ve politikaları. 2020’de kabul edilen Avrupa Yeşil Mutabakatına göre Avrupa Birliği, 2030’a kadar emisyonlarını yüzde 55 oranında azaltmayı, 2050’de ise sıfırlamayı hedefliyor. Dünyada “sürdürülebilirlik” artık en temel hedefler arasında yer alıyor. Pek çok ülke bu alanda taahhütlerde bulundu. Türkiye de 2053’te sıfır emisyon hedefi koydu. Bu kolay bir hedef olmasa da doğru planlama ve kollektif bir akılla sektörümüzün bu hedefi gerçekleştirecek güce ve birikime sahip olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye bu yeni dönemde bir yandan yatırımları artırıp bir yandan kamuoyunu bilinçlendirmeye devam ederek el birliğiyle bu fırsatı en iyi değerlendiren ülkelerden biri olacaktır. Bu kapsamda biz de Enerjisa Üretim olarak belirlediğimiz hedefler doğrultusunda emisyon salımlarında 2032’de ‘başa baş’, 2045’te ise ‘net sıfır’ olmayı planlıyor, yenilenebilir enerji yatırımlarına ve sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik projelerimize devam ediyoruz” dedi.

“Şirketler Nezdinde Büyük Dönüşüme İhtiyaç Var”

Konferansın genel değerlendirmesini Prof. Dr Itır Erhart ile yapan Enerjisa Üretim Varlık Yönetimi ve Sürdürülebilirlik Lideri Murat Eröz ise şunları söyledi: “Ülkelerin kalkınma ve büyüme ölçütlerini artık sadece tüketim, harcama ve ihracat değerlerine göre değerlendiremeyiz. Sürdürülebilirlik konusunda ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Amaçları doğrultusunda hangi adımlar attıklarına dair değerlendirmelerin de yapılması gerekiyor. Şirketler nezdinde ise bir dönüşüme büyük ihtiyaç var. Değişim için kaynak gerekiyor ve şirketlerin bu kaynaklara ulaşması için belli sürdürülebilirlik kriterlerini yerine getirmesi veya tamamlaması gerekiyor. Varlık Yönetimi yapan şirketler için tercihlerin ve takibin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Şirketlerin, varlık yönetimi konusunda kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmesi, stratejilerini bu yönde belirlemesi, sürdürülebilirlik konusunda 360 derece araştırmanın yapılması büyük önem arz ediyor. Gelecek için önümüzde ciddi fırsatlar var ve Enerjisa Üretim olarak biz de üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Bu iki gün bizimle birlikte olan tüm katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu buluşmalara Enerjisa Üretim olarak vesile olmaya devam edeceğiz.”

Yorum Bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GENEL

Togg, Dijital Platformunu Trumore Adıyla Kullanıma Sundu

Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası Togg, mobilite deneyimini A noktasından B noktasına gitmekten öteye taşıyarak yeniden tanımlayan dijital platformu Trumore’un ilk temas noktası olan mobil uygulamasını App Store, Google Play ve App Gallery üzerinden kullanıcıların hizmetine sundu. İlk etapta sadece Türkiye’de kullanıma açık olacak platform üzerinden Togg akıllı cihazı için ön sipariş vermek de mümkün olacak.

“Bir otomobilden fazlası için” yola çıkan Togg, dijital platformu Trumore’un ilk temas noktası olan mobil uygulamasını App Store, Google Play ve App Gallery üzerinden kullanıma sundu. Togg, güçlü iş birlikleri ve pek çok farklı özelliğiyle bir platform olarak konumladığı mobil uygulaması Trumore ile fintek, insurtek, blokzinciri, IoT, yapay zekâ gibi yeni nesil teknolojilerle kişiselleştirilmiş, kullanıcı odaklı, akıllı ve empatik bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Kullanıcı deneyiminin merkezde yer aldığı Trumore, Earn.more, Go.more, Play.more ve Scale.more başlıklarıyla kazandıran, gezdiren, eğlendiren ve sürekli gelişen bir platform olarak Togg mobilite dünyasının yeniliklerini ve fırsatlarını kullanıcılarla buluşturuyor. İlk etapta sadece Türkiye’de kullanıma açık olacak platform, hizmete sunulmadan önce alanında uzman isimlerle paylaşılıp, onların görüş ve önerileri doğrultusunda da geliştirildi.

Yolculuk Deneyimine Özel Dijital Magnet

Platformu kullanmak için Togg akıllı cihazına sahip olmak gerekmiyor, sadece uygulamayı indirip kimlik (ID) oluşturmak gerekiyor. Platformu oluşturan ürünlerden Earn.more, kullanıcıya kazandıran hizmetleri kapsıyor, kesintisiz ödeme ve ödüllendirme deneyimleri sunan fintek çözümlerini içeriyor. Earn.more servisleri kapsamındaki e-cüzdan ile araç içi ödeme, mobil ödeme, dijital varlık cüzdanı oluşturmak mümkün oluyor. Dijital varlık yönetimi altında da puan gibi çeşitli ödül programları, dijital sanat koleksiyonları ve iş modeline bağlı NFT’ler kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Earn.more’da kullanıcılar için dijital magnet kazanımı uygulaması bulunuyor. Kullanıcının oluşturduğu rotaya göre ve o zamanki yolculuk şartlarına göre kişiye ve yolculuğa özel oluşturulan bir dijital magnet bu. Go.more uygulamasının verileri ile dijital sanat eserlerinin yapay zekâ algoritmasıyla bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan eşsiz dijital çalışmalar, kullanıcının varacağı noktaya özel olduğu için klasik dekoratif magneti andıran ama tamamen yolculuk deneyimine özel, yapay zekayla oluşturulan bir ürün olarak ortaya çıkıyor.

Rota Önerileri de Sunuyor, Karbon Salımı da Hesaplıyor

Go.more, kullanıcıyı gezdiren, kişiselleştirilmiş rota önerilerinde bulunan lokasyon bazlı akıllı hizmetler sunuyor. Karma mobilite servisleri, şarj ağı, restoran, rezervasyon işlemleri gibi hizmetler kullanıcıların mobilite deneyimini kesintisiz hale getiriyor. Uygulama içindeki tasarruf hesaplayıcı ile yol ücreti hesaplama, elektrik tüketimi hesaplama, karbon salımı hesaplama gibi servislerden yararlanmak mümkün oluyor.

Oyunlaştırma ve Dijital Sanatla Daha Eğlenceli Bir Hayat

Kullanıcıyı eğlendiren, gündelik hayatı oyunlaştırma yoluyla daha kolay ve keyifli hale getiren akıllı yaşam hizmetleri Play.more’da yer alıyor. Akıllı yaşam çözümleri, kullanım bazlı sigorta servisleri, araç içi ve mobil oyun uygulamaları, akıllı sağlık uygulamaları Play.more servislerini oluşturuyor. USE CASE Mobility kavramını evrensel bir dil olan sanatla da anlatan Togg, ‘Dijital Art Mode’ konseptinde duality dünyasındaki ‘İnsan-Teknoloji’, ‘Doğu-Batı’, ‘Akıl-Kalp’, ‘Birlik-Çokluk’ ve ‘Bugün-Yarın’ kavramlarını kullanıcıya deneyimletiyor. Dünyanın önde gelen Türk dijital sanatçılarıyla çalışan Togg’un bu uygulamasıyla kullanıcılar akıllı cihaz ekranında gördükleri dijital sanatları, isterlerse evlerindeki TV’lere ya da dijital ekranlarına yansıtabiliyor.

İş Birlikleriyle Kesintisiz Bir Deneyim

Scale.more da sürekli gelişen, iş birlikleriyle büyüyen ekosistem ile kesintisiz ve entegre kullanıcı deneyimi sunuyor. Togg şu ana kadar Ava Labs, Trendyol, Hopi, Plug and Play, THY, Shell, Paycell, Metaco, Migros, ETIYA, SMART IX, BlindLook ve Qualcomm ile iş birlikleri yaptı.

Yarışma, Kura ya da NFT Koleksiyonu ile Ön Sipariş Hakkı

Tüm bu deneyimlerin yanı sıra Trumore platformu üzerinden Togg akıllı cihazı için ön sipariş vermek de mümkün olacak. Kullanıcılar Trumore platformu üzerinden katılacakları bir yarışma ya da dilerlerse kura yöntemiyle Togg akıllı cihazına ön sipariş verme hakkı elde edebilecek. Aynı zamanda Togg’un, Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel olarak üreteceği ve açık artırma ile satışa sunacağı NFT koleksiyonu kapsamında da 2023 adet akıllı cihaz için ön siparişe katılma hakkı ve sıralama önceliği olacak.

Okumaya Devam Et

GENEL

Visa ve Eşarj’dan Ödeme Kolaylığı

Enerjisa Enerji’nin çoğunluk hisselerine sahip olduğu Eşarj ve Visa, Türkiye’de önemli bir yeniliğe imza atarak halka açık olan tüm Eşarj istasyonlarında Visa’nın yeni nesil kart saklama altyapısı “Visa Tek Tıkla Öde”yi kullanıma sundu.

Enerjisa Enerji’nin yüzde 94 oranında çoğunluk hisselerine sahip olduğu Türkiye’nin ilk ve en hızlı şarj istasyonu şirketi olan Eşarj, Türkiye’de elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması ve hızlı şarj istasyonu yatırımını teşvik etmek amacıyla iş birliklerine devam ediyor.

Eşarj’ın dijital ödemelerde dünya liderlerinden Visa ile gerçekleştirdiği iş birliği sayesinde, elektrikli araç kullanıcıları halka açık olan tüm Eşarj istasyonlarında cüzdanlarındaki banka, kredi veya ön ödemeli kartlarıyla hızlı ve kolay ödeme ile şarj kolaylığına erişiyor. 263 noktada, 170’i hızlı olmak üzere 494 şarj soketi ile hizmet veren Eşarj istasyonlarında müşteriler, Visa’nın yeni nesil kart saklama altyapısı olan “Visa Tek Tıkla Öde”den faydalanarak, uygulamada sakladıkları kartları ile ödemelerini zahmetsiz ve güvenli bir şekilde yapabilecek.

İş birliğinin bir sonraki aşamasında ise, E-şarj uygulamasına sahip olmayanların da elektrikli araçların şarjı için, temassız özellikli banka, kredi ve ön ödemeli kartlarıya ödeme yapabilmesi planlanıyor.

Hızlı Şarj ve Ödeme Kolaylığı Müşteri Deneyimini Mükemmelleştirecek

Eşarj’a entegre edilen “Visa Tek Tıkla Öde” altyapısıyla birlikte dijital ödeme deneyiminin yüz yüze ödemedeki kadar rahat ve konforlu olması planlanıyor.

Eşarj uygulaması üzerinden kartını Visa Tek Tıkla Öde altyapısına kaydeden kullanıcılar, bundan sonraki tüm şarj işlemlerinde ödemelerini sistem üzerinde kayıtlı kartlarıyla tek tıkla gerçekleştirme rahatlığına kavuşacaklar. Ayrıca altyapı üzerinde kayıtlı olan kartlar, Visa Tek Tıkla Öde altyapısına sahip diğer işyerlerinde de ilave kayıt işlemi gerektirmeksizin kullanılabilecek. İşbirliğinin getirdiği ödeme kolaylığı sayesinde, şarj işlem sayılarının da artması bekleniyor.

Elektrikli araçlara ve şarj istasyonlarına olan ilginin gün geçtikte arttığını belirten Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı ve Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar “E-mobilite, ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir hızla yaygınlaşıyor. Bu doğrultuda ekosistemi geliştirmek ve müşteri deneyimini iyileştirmek en büyük önceliğimiz. Bunu yaparken paydaşlarımızın katkıları ise çok kıymetli. Sektörünün önde gelenlerinden Visa ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğiyle elektrikli araç şarj istasyonu değer zincirinin her halkasını güçlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Visa Güney Avrupa Üye İşyeri ve Kart Kabul Başkanı Celal Cündoğlu ise “Geçtiğimiz iki yılda tüketicilerin günlük hayatta dijital ödemelere olan talebi katlanarak arttı. Artık tüketiciler hem mobil cihazlarındaki uygulamalar aracılığı ile kolayca ödeme yapmak istiyor, hem de daha sürdürülebilir bir yaşam tarzını tercih ediyor. Biz tüketicilerin taleplerine teknoloji ve inovasyon yoluyla çözüm getirme gayretindeyiz. Bu bağlamda elektrikli araçların benimsenmesinin, daha sürdürülebilir bir dünya için önemli bir kilometre taşı olduğuna inanıyoruz. Eşarj ile kurduğumuz verimli iş birliği ile Visa’nın Tek Tıkla Öde altyapısı Eşarj ağına ve mobil uygulamasına entegre edildi. Bu sayede, Güney Avrupa bölgemizde bir ilk olarak hayata geçen bu uygulamayla Eşarj istasyonlarında kullanıcılara hızlı, kesintisiz ve güvenli bir dijital ödeme deneyimi sunmaktan ötürü mutluyuz” dedi.

Okumaya Devam Et

GENEL

Erdemir’e Enerji Tasarrufu Sağlayacak Yeni Buhar Kazanı Devreye Alındı

Türkiye’nin önde gelen yassı çelik üreticilerinden Erdemir; yüksek fırın, çelikhane, kok gazı gibi yan ürün gazların etkin şekilde üretime kazandırılmasına imkân veren, ilave buhar ve elektrik üretimine katkı sağlayan 6’ncı buhar kazanını devreye aldı. 

OYAK Maden Metalürji Şirketlerinden Erdemir’in, yan ürün gazların daha etkin ve verimli şekilde üretime kazandırılmasına olanak sağlayan 6’ncı buhar kazanı faaliyete geçti.

Yapılan açıklamaya göre, saatte 160 ton üretim kapasitesine sahip olan yeni buhar kazanı, şirketin kuruluşundan bu yana hizmet veren ilk buhar kazanının yerini aldı. Yeni buhar kazanı, Erdemir Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker ile Erdemir çalışanları ve projeyi yürüten Erdemir Mühendislik ekiplerinin katıldığı törenle 8 Aralık 2022 tarihinde devreye alındı.

Elektrik ve Doğalgaz Tasarrufu Sağlayacak

Demir üretim proseslerinde yan ürün olarak ortaya çıkan kok gazı, yüksek fırın gazı ve çelikhane gazı şirkette bulunan buhar kazanlarında yakılarak buhar elde ediliyor. Elde edilen buhar yüksek fırınların ihtiyaç duyduğu yakma havasının sağlanmasında ve tesislerdeki birçok üretim sürecinde kullanılıyor.

Artan buhar ile şirketin ihtiyaç duyduğu elektrik üretiminin de önemli bir kısmı karşılanıyor.

Şirkete kuruluşundan bu yana hizmet veren birinci buhar kazanının yerine inşa edilen daha modern ve yüksek kapasiteli altıncı buhar kazanı, ilave buhar üretimiyle elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağlayarak enerjinin daha verimli kullanılmasına imkan verecek.

Okumaya Devam Et
turkiyedeenerji.com internet haber akışı portalında yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Görüş ve önerileriniz için info@turkiyedeenerji.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.