Kayaşehir sakinleri, okul sorununa çözüm bekliyor

2 min


Başakşehir’in merkezi konumunda yer alan Kayaşehir Meydan çevresinde bulunan toplu konut sayıları hızla artarken, okul sayısı yetersiz kalmaktadır. Yapılan konut sayısına paralel oranda okul inşaatları başlatılmadığından dolayı öğrenciler ve veliler ciddi anlamda sıkıntı yaşamaktadır. Okul sorunu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan öğrenci velisi Bülent Kara, Milli Eğitim Bakanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cimer ile iletişime geçerek sorunun ortadan kaldırılması amacıyla bir platform kurduklarını belirtti. 

Artan nüfus yoğunluğu ve şehirleşme, Kayaşehir’de beraberinde okul yetersizliğini getirdi. Yabancıya konut satışlarının yüksek olduğu bölgede ev fiyatlarının ciddi artması ise yeni konut projelerinin peş peşe başlamasına neden oldu.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin faaliyete başlaması, millet bahçesinin açılması bölgeyi cazibe merkezi haline getirirken, nüfus sayısı artan Emlak Konut Başakşehir Evleri ve yeni belediye binası arasında sadece bir ilkokul olması vatandaşların tepkisine neden olmaktadır. 

Konuyla ilgili gazetemize görüş bildiren semt sakini Bülent Kara, Milli Eğitim Bakanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cimer ile iletişime geçerek sorunun ortadan kaldırılması amacıyla bir platform kurduklarını belirterek, “Çevre site yönetim ve müdürleriyle birlikte Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet Coşkun Bey’i makamında ziyaret ettik. Kendileri yeni okul planlarını bizimle paylaştılar. Ama şu an tüm projeler yükselen inşaat maliyetleri nedeniyle ihaleler sonuçlanmıyor ve bekliyor.” dedi.  

Şu an büyük bir krizle karşı karşıya kaldıklarını belirten Kara, bu sorunu sadece Milli Eğitim Müdürlüğü’nün değil Başakşehir Belediyesi, Emlak Konut, Toplu Konut İdaresi ve özel sektör iş birliği içinde acilen çözülmesi gerektiğini belirtti. Kara, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kuruluşunda büyük emekleri olan, ilk göz ağrısı Başakşehir böyle bir eğitim ve okul eksikliğini hak ettiğini düşünmüyoruz. Konuyla alakalı 2020 yılından itibaren Cimer üzerinden birçok kayıt açmamıza rağmen konu paydaşlar arasında gidip geliyor. Bu konuyu gündem de tutup en kısa sürede çözülmesini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Kara, “Başakşehir Yeni Belediye Binası merkezi temel alındığında çevresinde yer alan Emlak Konut Etapları 1-2-3 ve ayrıca kısımları olarak Park Mavera 5 etap halinde, Adım İstanbul, Evvel İstanbul, 3. İstanbul, Avrupa Konutları, Nida Başakşehir, TOKİ Konutları olarak yaklaşık 20.000 konut bulunmaktadır. Ayrıca yeni projelerde hızla devam etmektedir. Bölgede şu an yaklaşık olarak 40.000 öğrenci bulunmaktadır. Belirtilen alanda bulunan tek ilkokul ise Emlak Konut Fuat Sezgin İlkokulu. Fuat Sezgin Eğitim Kampüsü içinde yer alan ilkokul haricinde Güzel Sanatlar Lisesi ve Bilsem Eğitim Kurumu yer almaktadır. 2021-2022 eğitim yılı itibariyle ilkokuldan mezun olacak 6 sınıf bulunmaktadır. Öğrenci velileri ise kısa vadeli çözüm olarak Fuat Sezgin Eğitim Kampüsü içerisinde bu 6 sınıf için orta okul imkanının sağlanması beklenmektedir.” dedi.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir