Dünyanın Seramiklerini NG Kütahya Seramik Üretecek

3 min


NG Kütahya Seramik, Türkiye’nin en büyük seramik mağazasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İtalyan Sacmi İstanbul Genel Müdürü Marko Vignali NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral’ın katılımıyla Kayseri’de törenle hizmete sundu.

NG Kütahya Seramik’in 240. mağazası olan 9 bin metrekarelik AVM konseptinde tasarlanan dev mağaza, Kayseri ve Türkiye ekonomisine katma değer sağlayacak. Mağazada hem teknolojileriyle hem de tasarımlarıyla fark yaratan inovatif ebatlı koleksiyonlar sergilenecek.

Varank: Dünyanın En Büyük Seramiklerini NG Kütahya Seramik Üretecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açılış konuşmasına “Türkiye ekonomisin olan güvenini her şart ve koşulda sürdüren rotasını her daim yatırım, istihdam ve üretimde tutan Güral ailesine” teşekkür ederek başladı: “Türkiye’nin en büyük mağazasını seramik sektöründe açıyoruz ama ondan da daha değerlisi, Güral ailesi burada yeni bir yatırımın imzalarını atacak. Çok daha fazla üretime, çok daha çevreci bir üretime imza atacak ve dünyanın en büyük seramiklerini NG Kütahya Seramik Türkiye’de üretecek. Bunlar 160×320. Düşünün 5 metrekareden daha büyük tek parça seramiklerden bahsediyoruz. İşte bunları nerede üreteceğiz? Bu yatırım gerçekleştiğinde Türkiye’de üretmiş olacağız.”

Varank: Türkiye, Seramiğin Bir Numarası Olacak

Bakan Varank, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ben zamanında şu cümleyi kurdum, dedim ki; bir zamanlar seramikte bir numara İtalya görülüyorsa emin olun 5 sene içerisinde seramiğin bir numarası kim olacak? Türkiye olacak. Biz bunu başarabiliriz. Bunu yapacak kabiliyetimiz var ve inşallah o günleri de görmüş olacağız. Sadece seramik de üretmiyoruz bakın bugün seramik makinalarında yurt dışına ihracat yapan firmalarımız var. İşte Türkiye hamdolsun çok doğru bir rotaya girdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde biz yolumuza devam edeceğiz. Türkiye’nin rotasını bir milim bile yatırım, istihdam, üretim ve ihracattan ayırmayacağız.”

“Fabrika Kendi Enerjisini Üretecek”

Bakan Varank, yeni fabrikanın çevreci özelliklerine de vurgu yaptı. “NG ailesinin yeni kuracakları fabrikanın sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek olacağını biliyorum. En büyük ebatlı seramikleri üretecekler, aynı zamanda kuracakları güneş paneliyle kendi enerjisini üretecek, daha çevreye saygılı, daha yeşil üretimler yapacak işte biz de endüstrimizi rekabetçi tutmaya devam edeceğiz.”

Kütahya’daki Yeni Yatırımın Startını Verdi

Kayseri’de hizmete sundukları 240’ncı mağaza ile birlikte Kütahya’daki yeni fabrika yatırımının startını verdiklerini kaydeden NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ekonomi politikalarına yön verirken bizlere istikamet olarak çizdiği en önemli konular; yatırım, istihdam, üretim ve ihracat! Bizler de tam bu vizyona uygun olarak çalışmaya devam ediyoruz. Tabi bu yatırım kararlarını alırken ülkemize, milletimize ve ekonomimize duyduğumuz güven bizlere cesaret veriyor” dedi.

Erkan Güral: Türkiye Seramik Üretiminde Avrupa’da 2. Sıraya Yükseldi

2014 yılından bu yana Türkiye’deki en büyük seramikleri ürettiklerini söyleyen Güral, mağaza açılışında yeni bir yatırımın detaylarını şu sözlerle açıkladı: “Yeni yatırımımızla bu kez daha büyük ebatlarda üreteceğimiz seramiklerle yine adımızdan söz ettireceğiz. İtalyan Sacmi firmasıyla gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle dünyada sadece sayılı firmalar tarafından üretilebilen 160’a 320 ve 120’ye 280 büyüklüğündeki katma değerli ürünlerle hem iç pazara hizmet verecek hem de uluslararası piyasalardaki marka gücümüzü daha da artıracağız. Bu fabrikamız aynı zamanda sanayimizdeki dijital ve yeşil dönüşümün mihenk taşlarından bir tanesi olacaktır. Sıfır karbon salınımı hedefiyle çevreci, otomasyon alt yapısıyla ülkemizdeki 4. Sanayi Devrimi’nin öncüsü bir tesisi ekonomimize kazandırarak son dört yıl içinde toplam 410 milyon avroluk yatırımla 1300 kişiye doğrudan istihdam sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Buradan bir müjdeyi de vermek istiyorum. Türkiye seramik üretiminde İtalya’yı geçerek İspanya’nın ardından 2. sıraya yükseldi.”


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir